Ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej

W sobotę 22 maja, podczas uroczystej mszy św. o godz. 11.30 sprawowanej  w kościele pw. św. Mikołaja w Skwierzynie, bp Tadeusz Lityński ustanowi nowe sanktuarium poświęcone Matce Bożej Klewańskiej. Będzie to miejsce dedykowane w sposób szczególny przesiedleńcom z dawnych Kresów Wschodnich i ich potomkom.
Dekret o ustanowieniu skwierzyńskiego sanktuarium zostanie odczytany na początku mszy św. Okolicznościową homilię wygłosi ks. Paweł Holc CM, wizytator Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji. Po liturgii parafia zaprasza do wysłuchania koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Drezdenka oraz zwiedzania wystaw okolicznościowych. Z racji na obowiązujący reżim sanitarny, miejsca w kościele św. Mikołaja zajmą celebransi wraz z asystą liturgiczną, dawni mieszkańcy Klewania oraz zaproszeni goście. Inni wierni będą mogli uczestniczyć w uroczystości korzystając z telebimu na zewnątrz świątyni. Drugi telebim zostanie ustawiony na rynku miejskim. Ponadto transmisję wydarzenia zapewni TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód oraz strona internetowa parafii w Skwierzynie.
Zdaniem ks. Kazimierza Małżeńskiego CM, obecnego proboszcza parafii w Skwierzynie, ustanowienie sanktuarium będzie z jednej strony nowym impulsem duszpasterskim dla lokalnej społeczności, z drugiej zaś – pozwoli na nowo odkryć bogactwo wiary i kultury Kresowian oraz pomoże w ożywieniu pamięci o własnych korzeniach wśród nowych pokoleń.
Obraz Matki Bożej Klewańskiej pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII w. Zdaniem historyków sztuki namalowano go w północnych Włoszech, względnie w Szwajcarii bądź na Górnym Śląsku. Wizerunek odbierał cześć w kościele w kościele w Klewaniu na Wołyniu. Klewanianie byli przekonaniu, że opiece Maryi zawdzięczają ocalenie z rzezi wołyńskiej. Gdy 17 maja 1945 r. opuścili swoje rodzinne domy i udali się na tzw. Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą obraz Matki Bożej. 6 czerwca 1945 r. dotarli do Skwierzyny. Najpierw obraz był ukrywany na plebanii. W roku 1950 umieszczono go w kaplicy pod chórem skwierzyńskiego kościoła. Po 18 latach przeniesiono go do ołtarza głównego.
Sanktuarium w Skwierzynie pierwotnie miało zostać ustanowione 24 maja 2020 r. Jednak wybuch pandemii wymusił przesunięcie tej uroczystości na rok bieżący.

Zielonogórskiej Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …