poniedziałek , 22 kwietnia 2024

V Światowy Dzień Ubogich w Gorzowie Wlkp.

W gorzowskiej katedrze bp Tadeusz Lityński odprawił Mszę św. w intencji ludzi potrzebujących. Przyczynkiem był V Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie”. Po Mszy św. odbył się koncert zespołu Mazowsze, a ubodzy otrzymali wsparcie i ciepły posiłek.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Odwołując się do słowa Bożego biskup zauważył, że Jezus pochylając nad uciskiem każdego z nas i nad uciskiem współczesności, którym jest pandemia czy inne dramatyczne wydarzenia wypowiada to samo zapewnienie: „Nie zapomnę o Tobie! Nie bój się, gdziekolwiek byś był”. – Jednym ze znaków uwrażliwiających nas na Bożą obecność i dobro naszego serca są dla nas ubodzy. Bardzo uwrażliwia nas na nich cały pontyfikat papieża Franciszka z którego woli już piąty raz obchodzimy Światy Dzień Ubogich – mówił biskup.

– Spotykając ubogich, a w nich samego Jezusa, mamy szansę najpierw na docenienie tego, co posiadamy. Liczne braki, pożądliwości tak łatwo przysłaniają nam dobro już posiadane. Ubodzy uczą nas więc wdzięczności, ale i pokazują, że zawsze mamy dobro, którym można się dzielić – dodał.

W homilii nie zabrakło odniesienia do tegorocznego orędzia papieża Franciszka, który zauważa, że ubodzy pozwalają nam odkryć „rysy twarzy Ojca”. – Niech nasza modlitwa będzie wołaniem o bogactwa ducha, o bogactwo Bożej miłości dla potrzebujących – podkreślił na zakończenie.

W trakcie liturgii zespół Mazowsze wykonał Mszę św. koronacyjną Wolfganga Amadeusza Mozarta. Natomiast po skończonej modlitwa odbył się koncert polskich pieśni religijnych.

Po zakończonych uroczystościach osoby potrzebujące otrzymają ciepłe czapki i rękawice oraz posiłek. Zatroszczyła się diecezjalna Caritas, Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, gorzowskie Parafialne Zespoły Caritas oraz siostry, które posługują ubogim.

Msza św. była również dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …