poniedziałek , 13 stycznia 2025

Odpust rokitniański i jubileusz 50-lecia diecezji

Biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy św. odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 18 czerwca przypadła 33. rocznica koronacji słynącego łaskami obrazu. W tym roku obchodzona jest także 50. rocznica powstania diecezji gorzowskiej i 30. rocznica utworzenia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Główne uroczystości rozpoczęły się modlitwą rożańcową po której proboszcz zielonogórskiej konkatedry ks. Adrian Put wygłosił katechezę o historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W samo południe rozpoczęła się Msza św. odpustowa pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza, którą koncelebrowali biskupi z diecezji wchodzących w skład metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

Na wstępie Mszy św. bp Tadeusz Lityński wspomniał osoby i wydarzenia, które odcisnęły się piętnem w życiu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Niech Bóg przyjmie nasze dziękczynienie i udzieli nam opieki, wzmocni naszą wiarę, nadzieję i miłość chrześcijańską – mówił bp Lityński.

– Ale okoliczności naszego patronalnego święta, gdy trwa wojna na Ukrainie, gdy nasi żołnierze i służby mundurowe strzegą z narażeniem życia naszej granicy, gdy nasze bezpieczeństwo jest zagrożone, w to dziękczynienie włączamy modlitwę w ich intencji. Niech Pan da pokój naszym dniom i bezpieczeństwo służącym w naszej Ojczyźnie – dodał.

Przykład Maryi, jak podkreślił w homilii biskup polowy, pokazuje, że owocem słuchania Boga i otwartości na drugiego człowieka jest pokój. – Potwierdza to nasze doświadczenie życiowe. Tam, gdzie się nie słyszy Boga i człowieka tam pojawia się i toczy wojna. Nie musimy od razu myśleć o wojnie na Ukrainie. Pomyślmy o naszych domach i rodzinach, o naszych wzajemnych relacjach. Pokój rodzi się ze słuchania, niezgoda natomiast bierze się z zamkniętych uszu – powiedział.

Życzył wiernym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pokoju. – Historia pojedynczych ludzi, jak i całego Kościoła potwierdza, że tym więcej jest pokoju im więcej słuchania Boga i człowieka. Im mniej słuchania, tym więcej niepokoju, a nawet i zgorszenia – powiedział. Dodał, że są to życzenia, które kieruje także pod adresem Wojska Polskiego. – Na ręce dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosława Miki składam także podziękowanie za to, że w środowisku wojskowym docenia się wagę słuchania Boga, o czym świadczy otwartość na duszpasterską posługę kapelanów.  Dziękuję i za słuchanie człowieka, który pragnie pokoju, a Wasza służba, drodzy żołnierze, ten pokój zabezpiecza. Obyście nigdy nie musieli poza ćwiczeniami poligonowymi potwierdzać swych zdolności i umiejętności bojowych! – powiedział. Na koniec zachęcił wiernych diecezji, do naśladowania Maryi „wytrwale poszukującej Jezusa, Cierpliwie Słuchającej i przynoszącej pokój”.

Na zakończenie Mszy św. małżeństwo – Małgorzata i Paweł Guty z Zielonej Góry zawierzyło diecezję zielonogórsko-gorzowską Matce Boże Cierpliwie Słuchającej. Zaraz potem księża dziekani otrzymali świece jubileuszowe, które jutro zostaną wniesione do kościołów parafialnych.

W uroczystości wziął udział abp Andrzej Dzięga, bp Edward Dajczak, bp Krzysztof Zadarko i bp Paweł Socha. Do Rokitna na jubileusz przyjechała delegacja Polskiej Rady Ekumenicznej pod przewodnictwem bp. Waldemara Pytla i bp. Mirosława Woli z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, a także przedstawicieli służb mundurowych i wielu środowisk.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania. Natomiast Pododdział honorowy wystawił 35 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej ze Skwierzyny, a posterunek honorowy przy Obrazie Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej poddziały Wojsk Lądowych Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

Po Mszy św. odbył się festyn rodzinny. Był m. in. poczęstunek dla pielgrzymów, występy scholi „Urwisy Maryi” z Gorzowa Wlkp. i zespołu „Drzewiczanie” z Kostrzyna nad Odrą, dmuchane zamki dla dzieci, pokaz sprzętu wojskowego, strażackiego i policyjnego, stoiska z produktami regionalnymi.

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content