Wojewódzka inauguracja roku szkolnego

Dziś w szkołach po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy zabrzmiał dzwonek. Wojewódzka inauguracja roku szkolnego odbyła się w Drezdenku.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku. Liturgii przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Kiedy zobaczyłem listę z rzeczy do wyprawki szkolnej, trochę się przeraziłem. Ilość rzeczy, które uczniowie muszą schować do tornistra, jest ogromnie duża. I na pewno jego dźwiganie będzie wymagało dużo siły – powiedział bp Tadeusz Lityński.

– Życzę wszystkim uczniom nie tylko sił fizycznych, ale żeby ten nowy rok szkolny był rokiem odkrywania talentów, jakie dał im Pan Bóg. Aby przyjazna szkoła im w tym pomogła, a oni sami wzrastali w przyjaznej i miłej atmosferze, gdzie będą mogli odkryć swoją wartość – dodał.

Pasterz diecezji pamięta też w modlitwie o nauczycielach i pracownikach szkoli. – Życzę wszystkim, aby po tym całym okresie wprowadzania reformy oświaty nauczyciele odkryli, że są na swoim miejscu i mają jak najlepsze warunki do realizacji swojej misji – zaznaczył bp Lityński

Następnie uczniowie wraz z nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi przemaszerowali do Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Nojiego, gdzie odbył się uroczysty apel. W wojewódzkiej inauguracji uczestniczyli m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak i lubuski kurator oświaty Ewa Rawa.

Kurator oświaty podkreśliła, że dobre wychowanie, uczciwość, pracowitość, rzetelność, prawdomówność, wrażliwość wyniesione z rodzinnego wychowania powinny być wzmacniane w szkołach. – Tradycyjne wartości, patriotyzm, budowanie tożsamości w harmonii z wartościami wyniesionymi z domów rodzinnych dadzą dobry fundament do zdobywania wiedzy, czerpania z postępu i nowoczesności, rozwijania kreatywności i zdobywania umiejętności. Bardzo proszę nauczycieli i państwa dyrektorów o szczególnie staranne zwracanie uwagi na proces wychowania – podkreśliła Ewa Rawa.

– Dzisiejsze tempo życia sprawia, że nie zawsze poświęcamy naszym dzieciom i uczniom wystarczająco dużo bezcennego czasu i troskliwej uwagi. Niech szkoła będzie miejscem radzenia sobie z tymi zagrożeniami współczesności. Zawsze pamiętajmy jednak, że w wychowaniu chodzi o to, aby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – kontynuowała.

Podczas przemówienia nie zabrakło też życzeń dla nauczycieli. – Życzę Wam w nowym roku szkolnym, aby szkoła była dla Was miejscem odkrywania i rozwijania talentów. Bądźcie ambitni w zdobywaniu wiedzy, wytrwali w pokonywaniu szkolnych trudności oraz rzetelni i odpowiedzialni. Niech spełnią się Wasze plany i marzenia, a młodzieńcza chęć poznawania świata zaowocuje wartościowymi działaniami i dokonaniami – podkreśliła Ewa Rawa.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Foto ks. Grzegorz Mikołajczyk

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma dwóch nowych diakonów

W zielonogórskiej konkatedrze 18 maja bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom Wyższego Seminarium …

Skip to content