Wojewódzkie obchody Święta Konstytucji 3 Maja

– Dowodem patriotyzmu jest również gotowość pojednania i współpracy we wszystkich środowiskach – podkreślił bp Tadeusz Lityński.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński. – Dziś czcimy Maryję jako Królową Polski. Patrząc na przeszło tysiącletnią historię naszego narodu z łatwością dostrzegamy, że nasze narodowe losy złączyły się od początku z Najświętszą Matką Zbawiciela, która była i jest drogą do Chrystusa – mówił w homilii bp Lityński.

– Dojrzały patriotyzm nie ma nic wspólnego z nacjonalizmem i zamykaniem się na inne kultury i tradycje. Z drugiej jednak strony nie ma nic wspólnego z coraz bardziej dziś modnym internacjonalizmem zamazującym różnice między poszczególnymi narodami. Dowodem patriotyzmu jest również gotowość pojednania i współpracy we wszystkich środowiskach – mówił biskup.

Pasterz diecezji podkreślił, że 3 maja nie może być wypełniony tylko wspomnieniem chlubnej historii Polski. – Powinien prowadzić także do uświadomienia sobie naszego obowiązku wobec Chrystusa i jego Matki. Nie wystarczy tylko chlubić się opieką Maryi nad naszym narodem lecz mamy jednocześnie pamiętać, że wypływają z tego zobowiązania – podkreślił bp Lityński.

– Skoro Maryja jest naszą Matką, to powinniśmy się w Nią zapatrzeć i naśladować Jej życie. Ona zawsze towarzyszyła Jezusowi, zawsze była z Nim zjednoczona. Stąd naszym największym pragnieniem powinna być troska, aby życie Chrystusa ujawniało się w naszym życiu. Aby Jego prawo Ewangelii było nie tylko od święta, ale w codzienności w relacji z bliskimi, ze współpracownikami, aby prawo miłości codziennie nam towarzyszyło – dodała.

Oficjalne uroczystości odbyły się na placu Grunwaldzkim, a później na gorzowskim „Kwadracie” zaplanowano Bieg Konstytucji 3 Maja oraz piknik rodzinny.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Zmiany personalne w diecezji

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 28 maja br. odebrali dekrety …

Skip to content