X-lecie sanktuarium w Jakubowie

Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie, pierwsze w Polsce sanktuarium ustanowione ku czci świętego apostoła obchodziło jubileusz X-lecia powstania.

Do Jakubowa, leżącego w gminie Radwanice, w pobliżu Głogowa i Polkowic przybyli 20 czerwca pątnicy aby uczcić jubileusz powstania ważnego na Europejskim Szlaku Jakubowym miejsca pielgrzymkowego i podziękować za dzieła duchowe, dokonujące się dzięki ruchowi pątniczemu. Celebracji Eucharystii, w której uczestniczyli bp Tadeusz Lityński, bp Antoni Stankiewicz, bp Krzysztof Zadarko, bp Stefan Regmunt, bp Adam Dyczkowski i duchowni zaprzyjaźnieni z sanktuarium przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Przez Jakubów wiedzie Szlak św. Jakuba, o który troszczy się Bractwo św. Jakuba Apostoła. Tradycja pielgrzymowania do „Źródła św. Jakuba” w Jakubowie sięga średniowiecza, a wśród pątników byli wierni ze Śląska, Czech, Moraw i Francji.

– Z Jakubowa, z Polski wychodzi szlak prowadzący do świętego miejsca jakubowego. Łączy on duchowo Santiago de Compostela z położonym w Zagłębiu Miedziowym Jakubowem. Bo może właśnie tutaj stają się prawdziwe słowa św. Jana Pawła II, że nasz naród zawsze uważał się za naród Europejski, ze względu na swe początki, tradycję i kulturę. Oba miejsca łączy św. Jakub i noszą one na sobie znamiona duchowej wędrówki, która jest symbolem ludzkiego życia. Szlaki Jakubowe to zawsze niepowtarzalna okazja, żeby spotkać się najpierw z samym sobą, w głębi swego serca, z drugim człowiekiem, ale nade wszystko z Tym, który mówi o sobie – jestem dla was Drogą, Prawdą i Życiem – mówił abp Wojciech Polak.

Ks. Marcin Siewruk
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Komunikat w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia, wspominając w tym roku 900-lecie powstania Diecezji Lubuskiej wracamy myślą …

Skip to content