poniedziałek , 6 grudnia 2021

XXXV rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

Diecezjalne obchody 35. rocznica śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty odbyły się 24 stycznia w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, a homilię wygłosił bp Stefan Regmunt.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Bp Tadeusz Lityński przypomniał na początku liturgii, że dzisiejsza niedziela jest Niedzielą Słowa Bożego. – Papież Franciszek ustanawiając ten dzień pragnął nas zachęcić, abyśmy zbliżali się do niewyczerpanego bogactwa, którym Pan dzieli się ze swoim ludem w Słowie Bożym. Abyśmy odkryli jego wartość również w naszym życiu – powiedział na początku bp Lityński.

– Każdy z nas za to Słowo jest odpowiedzialny. Do takich odpowiedzialnych pasterzy za Słowo Boże również należy sługa Boży bp Wilhelm Pluta, kandydat na ołtarze, który w latach 1958-1986 do swojej tragicznej śmierci, niestrudzenie głosił Słowo Boże. Korzystał z niego w swoim życiu i starał się nim żyć na co dzień. Pragniemy w 35. rocznicę odejścia z naszej rodziny diecezjalnej podziękować Bogu za jego posługę i prosić o wyniesienie go na ołtarze – dodał.

Mszę św. koncelebrował bp Paweł Socha i bp Stefan Regmunt, który wygłosił tego dnia homilię i odniósł się do nauczania sługi Bożego o Słowie Bożym. – Kiedy bp Wilhelm Pluta mówił o Eucharystii, to podkreślał, że Pismo Święte potrafi przez wiarę Jezusa Chrystusa dać nam mądrość, która prowadzi do zbawienia. Słowo Boże z jednej strony nas naucza, prostuje, ale i wychowuje. I ma moc, ażebyśmy się przemieniali się z ludzi z ludzi słabszych i grzesznych w ludzi, którzy myślą jak Bóg i kochają jak Bóg – mówił kaznodzieja.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 r. został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. Wyróżniał się wielką gorliwością w sprawowaniu posługi biskupiej. 22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego. 9 września 2015 r. zakończył się diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez watykańską Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

Sprawdź także

Słowo bp. Lityńskiego na początek Adwentu

– Niech to będzie czas nawiedzin naszych świątyń, niech to będzie czas pogłębionej modlitwy, także …