poniedziałek , 22 kwietnia 2024
Fot. Krzysztof Król /Gość Niedzielny

Zmarł ks. prałat Grzegorz Grzybek

W sobotę 4 listopada br. zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. prałat Grzegorz Grzybek, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Pogrzeb śp. ks. prałata Grzegorza Grzybka odbędzie się w środę 8 listopada br. w Zielonej Górze według następującego porządku:
  • godz. 10.00 czuwanie modlitewne w kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze;
  • godz. 11.00 msza św. pogrzebowa;
  • po zakończeniu mszy św. przejazd na cmentarz komunalny przy ul. Wrocławskiej (tzw. nowa część), gdzie nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe.
Śp. ks. prałat Grzegorz Grzybek urodził się 27 lutego 1939 r. w Poznaniu w rodzinie Kazimierza i Heleny z domu Zielińskiej. W roku 1945 wraz z rodzicami przeprowadził się do Gubina. Tam ukończył szkołę podstawową. Następnie uczył się w Niższym Seminarium Duchownym we Wschowie i w Gorzowie Wlkp. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1956 r. został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. W trakcie studiów, w latach 1961-1963, został powołany do odbycia przymusowej służby wojskowej. Święcenia kapłańskie z rąk Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty przyjął 21 czerwca 1964 r w Gorzowie Wlkp. Jako wikariusz pracował w Czarnem (1964-68), Zielonej Górze (par. Najśw. Zbawiciela – 1968-71, par. św. Jadwigi Śląskiej – 1971-74, par. Narodzenia NMP – 1974-75) i Nowej Soli (1975-76). W latach 1976-1081 był proboszczem w Ługach. 1 lipca 1981 r. otrzymał zadanie wybudowania nowego kościoła w Zielonej Górze przy ul. Bułgarskiej. Już po kilku miesiącach doprowadził do wzniesienia tymczasowej kaplicy, w której mogli gromadzić się wierni. 2 września 1984 r. poświęcono natomiast plebanię i kamień węgielny pod kościół pw. Ducha Świętego. 16 października 1984 r. erygowano parafię pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, a ks. Grzegorz Grzybek został jej pierwszym proboszczem. Wybudował również kościół w Wilkanowie wraz z pomieszczeniami duszpasterskimi i mieszkaniem dla proboszcza. Ze względu na zły stan zdrowia 20 sierpnia 1997 r. został zwolniony z obowiązków proboszczowskich. Nadal mieszkał w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze i pomagał w duszpasterstwie, a dzieło budowy kościoła kontynuował jego następca. W latach 2002-2007 kierował jako dyrektor Domem Księży Emerytów w Zielonej Górze. Po ustąpieniu z funkcji dyrektora nadal mieszkał tam jako emeryt. 3 maja 1991 r. otrzymał tytuł kanonika honorowego Gorzowskiej Kapituły Katedralnej. 12 czerwca 2010 r. papież Benedykt XVI nadał mu godność Kapelana Jego Świątobliwości.

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …