Znamy zwycięzców etapu diecezjalnego XXX Olimpiady Teologii Katolickiej

Na zielonogórskim Instytucie Filozoficzno-Teologicznym odbył się finał diecezjalny XXX Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku jej hasło brzmi: „Dumni z Ewangelii i z Polski”.

W etapie diecezjalnym wzięło udział 26 osób ze szkół średnich i klas ósmych szkoły podstawowej naszej diecezji. Tegoroczny temat Olimpiady brzmi: „Dumni z Ewangelii i z Polski”. Obowiązująca lektura to znajomość Ewangelii, Dziejów Apostolskich, Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz wybranych tekstów św. Jana Pawła II i opracowań.

– Uczniowie odpowiadają na 30 pytań w części pisemnej. Ta część konkursu trwa 45 minut. Żeby przejść do następnego etapu trzeba mieć 50 proc. poprawnych odpowiedzi. Na etap ogólnopolski 16 kwietnia do Przemyśla pojadą najlepsze trzy osoby – mówi ks. Wojciech Lechów, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej w Zielonej Górze.

Udział w konkursie, już po raz drugi, bierze Dorian Góral z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Pawła II ze Zbąszynka. – Nasi katecheci zawsze nas bardzo dobrze przygotowują do konkursu, informują nas, dają nam materiały, także jest to u nas na dosyć wysokim poziomie, dlatego prawie co roku tutaj jesteśmy – mówi uczestnik. – W parafii jestem lektorem. Moja więź z Panem Bogiem, zainteresowanie wiarą i Kościołem zawsze było dosyć wysokie, dlatego stwierdziłem, że warto sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę właśnie przez taki konkurs – dodaje Dorian.

– Przygotowywałam się przez czytanie Pisma Świętego oraz wybranej literatury. Zachęciła mnie tematyka olimpiady, która bardzo dobrze mówi o tym, że jesteśmy dumni z Ewangelii, dumni z Polski, a także o chrześcijańskim patriotyzmie i o ważnych postawach kształtujących młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie – mówi Julia Kuryłowicz z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie.

Z trzyosobową grupą ze Zbąszynka na Olimpiadę przyjechał ks. Jakub Świątek. – Przygotowanie do olimpiady to w większości osobista praca uczniów nad treściami obowiązującymi na tegorocznej Olimpiadzie Teologii Katolickiej. Ale wiadomym było to, że jeśli mieli jakieś pytania, nie rozumieli czegoś, zawsze mogli się skonsultować, zapytać, na co zawsze była otwartość nas, katechetów.  – moja i pani Basi, która też ich przygotowywała. Ciekawą rzeczą było to, że każde pytania pociągało za sobą kolejne, zawsze wśród uczniów budziły się jakieś kwestie dodatkowe – mówi ks. Świątek. – Patrząc na dzisiejszy świat, na relatywizm wiedzy na temat wszystkiego, pokazywanie, że można tylko słuchać sloganów, które są utarte w wielu treściach, warto pogłębiać swoją wiedzę, żeby zbudować własny światopogląd, który będzie odzwierciedleniem całości myśli i historii ludzkości – dodaje opiekun grupy ze Zbąszynka.

Na finał OTK do Przemyśla pojadą zwyciężczyni etapu diecezjalnego Alina Kobyłecka z 5 LO w Zielonej Górze oraz Julia Kuryłowicz z ZSTiO w Gorzowie i Agnieszka Siadaczka z 1 LO w Zielonej Górze.

Kamil Krasowski
„Aspekty”

Materiał na stronie „Niedzieli” – zielonagora-gorzow.niedziela.pl

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego