poniedziałek , 22 kwietnia 2024

25 lat Ruchu Rodzin Nazaretańskich w naszej diecezji

„Pan, który sam stał się gościem i przechodniem, wzywa nas do otwartości wobec cierpiących, prześladowanych, ponieważ w nich wszystkich jest sam Jezus!” – przypomniał bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. z okazji 25-lecia Ruchu Rodzin Nazaretańskich w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Świętowanie odbyło się 18 listopada w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Gościkowie-Paradyżu. Mszę św. poprzedziła medytacja, modlitwa różańcowa, konferencja i grupy dzielenia.

Bp Tadeusz Lityński w homilii podziękował członkom Ruchu Rodzin Nazaretańskich za świadectwo wiary, apostolat modlitwy i dążenie do permanentnej formacji chrześcijańskiej przez ćwierć wieku. Przypomniał również, że człowiek wierzący nieustannie potrzebuje przypominać sobie o swoim powołaniu. – Wszyscy jesteśmy pielgrzymami, a ten świat i to wszystko, co posiadamy nie jest celem, ale drogą i my jesteśmy w drodze. Ruch Rodzin Nazaretańskich jest w drodze – podkreślił biskup.

Dzisiejsza rzeczywistość to okazja, aby spojrzeć na siebie, na ile w naszej codzienności wiary jest właśnie tej świadomości bycia w drodze. – Ile jest w nas otwartości na podzielenie się tym, co mamy. Jest wreszcie okazją, by jeszcze bardziej, oczyma wiary, umieć dostrzec Chrystusa w żyjącym obok nas drugim człowieku. Pan, który sam stał się gościem i przechodniem, wzywa nas do otwartości wobec cierpiących, prześladowanych, ponieważ w nich wszystkich jest sam Jezus! – mówił kaznodzieja.

W spotkaniu wziął udział moderator krajowy RRN. – My często powtarzamy w Ruchu, że jubileusz to nie są wspomnienia, ale przede wszystkim to odnowienie pierwotnego ducha i charyzmatu, który otrzymaliśmy – wyjaśnia ks. Dariusz Kowalczyk z archidiecezji warszawskiej. – Chcemy żyć z Maryją na co dzień w bliskości duchowej, aby pozwolić się Jej prowadzić – dodaje.

Moderatorem diecezjalnym RRN w naszej diecezji jest ks. Tadeusz Stachura, a animatorami odpowiedzialnymi jest małżeństwo Ewy i Jerzego Dołęgów z parafii św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej funkcjonuje kilkanaście takich grup.

Ćwierć wieku temu ówczesny ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Adam Dyczkowski wydał dekret pozwalający Ruchowi Rodzin Nazaretańskich funkcjonować jako stowarzyszenie na terenie diecezji.

Po Mszy św. była wspólny obiad, a potem wspomnienia.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …