poniedziałek , 22 kwietnia 2024

40 lat parafii w Łęknicy

Zawsze podkreślam, że parafia, która wznosi kościoły, to parafia z charakterem – powiedział 27 czerwca bp Tadeusz Lityński na zakończenie obchodów 40-lecia parafii pw. św. Barbary w Łęknicy.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Uroczystości rozpoczęła Droga Krzyżowa wokół kościoła i poświęcenie krzyża misyjnego. Było to zwieńczenie misji parafialnych, które przygotowywały wspólnotę do jubileuszu. Tygodniowe rekolekcje głosił tu dominikanin o. Norbert Oczkowski OP. – Ostatnie misje były w naszej parafii 30 lat temu – mówi proboszcz ks. Józef Popiel. – Teraz też przygotowaliśmy nowy misyjny krzyż– dodaje. Krzyż przed plebanią poświęcił bp Tadeusz Lityński. Po plenerowym nabożeństwie rozpoczęła się z kolei Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji.

Wstępem do liturgii było wystąpienie proboszcza, ks. Józefa Popiela, który przypomniał historię parafii. Miejscowości obecnie ją tworzące po II wojnie światowej były obsługiwane przez proboszczów z Tuplic i Niwicy. Od 1957 r. weszły w skład powstałej parafii w Żarkach Wielkich, a 29 czerwca 1981 r. zostały z niej wyłączone i stały się samodzielną placówką duszpasterską. Parafię erygował sługa Boży bp Wilhelm Pluta. Proboszczem wówczas został ks. Józef Kruk, który tę misję pełnił do swej śmierci w 2012 r. i spoczął przy kościele parafialnym. Obecny proboszcz przypomniał zasługi swego poprzednika w duszpasterstwie i wybudowaniu, przy ofiarnym udziale wiernych, dwóch kościołów – najpierw kościoła filialnego pw. MB Bolesnej w Nowych Czaplach (1985 r.), a następnie kościoła parafialnego pw. św. Barbary w Łęknicy (konsekracja w 1989 r.). Dziś parafia obejmuje ponad 3500 wiernych i cztery miejscowości: Łęknicę, Nowe Czaple, Bronowice i Przewoźniki. – Przez lata wiele wspólnot i osób włączało się w życie parafii, jeszcze wiele pracy przed nami, ale w okresie 40-lecia ten trud zaowocował tym, że możemy się razem gromadzić i polecać Bogu nasze życie – mówił ks. Józef Popiel.

Bp Tadeusz Lityński w homilii porównał rolę każdej parafii do „małej duchowej, osobowej elektrowni”. – To tutaj dostępujemy, otrzymujemy zasilanie naszych pokładów dobra i piękna. A odpowiednie systemy bezpieczeństwa chronią nas przed zagrożeniem – mówił. – Dzisiaj w czasie jubileuszu uczestniczymy we Mszy Św. połączonej z bierzmowaniem. Tym samym otwieramy się wraz z młodymi ludźmi na działanie Ducha Świętego. Dzisiaj Duch Święty odmładza i umacnia Kościół w Łęknicy – dodał tuż przed udzieleniem sakramentu bierzmowania sześciorgu młodzieży.

Na zakończenie w imieniu parafian podziękowania złożyła Agnieszka Ślebiedzińska, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Łęknicy. – Staję tu dzisiaj jako przedstawicielka kolejnego już pokolenia budującego naszą wspólnotę parafialną – mówiła. – W mojej pamięci pozostają również nasi przodkowie, w szczególności, bliski tak nam wszystkim, ksiądz prałat Józef Kruk. Pragniemy, aby nasza parafia, budowana przez miłość, dawała wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, usuwała zwątpienie, była miejscem otwartym. Bo jak naucza papież Franciszek „parafia nie jest muzeum pamięci o przeszłości lub symbolem obecności na terytorium, ale jest sercem misji Kościoła, gdzie przyjmujemy i dzielimy nowe życie” – dodała.

Źródło – Gość Zielonogórsko-Gorzowski

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …