poniedziałek , 25 marca 2024

Modlitwa księży z całej diecezji w intencji papieża Franciszka

Księża z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 29 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej modlili się w intencji papieża Franciszka.

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

Liturgii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który tego dnia wręczył dekrety księżom nowym ojcom duchownym.

W tym roku Święto Papieskie, dzień wyboru aktualnego biskupa Rzymu, z powodu pandemii przeniesione zostało z 13 marca na dzień Uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła. – Na zebraniu Konferencji Episkopatu Polski nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przekazał prośbę o kapłańską modlitwę w intencji Ojca Świętego. Stajemy w jedności z nim, bo dziś bardzo jej potrzebuje. Jako prezbiterium diecezji zielonogórsko-gorzowskiej chcemy mu ofiarować modlitwę i naszą codzienną posługę, którą sprawujemy w jedności z papieżem Franciszkiem – tłumaczył bp Tadeusz Lityński motywy spotkania.

Liturgię poprzedziła konferencja o. Witolda Kuźmy OFM Conv., ekonoma klasztoru i parafii ojców franciszkanów w Zielonej Górze, a także adoracja Najświętszego Sakramentu, którą prowadził ks. Grzegorz Słapek, proboszcz parafii w Pławiu.

Homilię mszalną św. wygłosił z kolei ks. Grzegorz Cyran, proboszcz parafii pw. MB Fatimskie j w Gubinie. Właśnie ci trzej kapłani zostali na zakończenie liturgii otrzymali z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety, w których powierzona im została posługa ojców duchownych. Będą oni służyć duchowym wsparciem i radą księżom oraz m. in. współtworzyć diecezjalny program formacji duchowieństwa.

Wyznaczeni kapłani zastąpią zmarłego w ubiegłym roku ks. Zdzisława Przybysza. Z jakiego powodu będzie ich aż trzech? – Mamy takie czasy, które wymagają intensywniejszej modlitwy, ale także pomocy, wsparcia i towarzyszenia – tłumaczył bp Lityński.

Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie to główne sanktuarium diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Misterium Pasyjne w Ośnie Lubuskim

Parafia w Ośnie Lubuskim zaprasza na Misterium Pasyjne. Wydarzenie odbędzie się w piątek 22 marca …