45 lat Elektrociepłowni Zielona Góra

Zarząd oraz pracownicy zielonogórskiej Elektrociepłowni dziękują Bogu za 45-lecie istnienia. Uroczystej Mszy św. w kościele św. Alberta przewodniczy bp Tadeusz Lityński.

– Uważam, że ten sukces jakim niewątpliwie jest funkcjonowanie naszego zakładu miał także oparcie w Opatrzności Bożej. Chcemy podziękować za te łaski, które przez 45 lat Elektrociepłownia Zielona Góra otrzymywała i prosić o dalszą opiekę. Uważam, że to naturalne, że ten element duchowy, religijny znalazł się w naszych uroczystościach – mówi Krzysztof Kwiecień, dyrektor generalny i prezes Zarządu Elektrociepłowni Zielona Góra.

Dalsza część uroczystości została zaplanowana w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie za zasługi dla branży ciepłowniczej i miasta Zielona Góra zostaną uhonorowani wieloletni pracownicy zakładu oraz emeryci.

Elektrociepłownia została uruchomiona w 1974 r. Rosnące zapotrzebowanie na ciepło spowodowane dynamicznym rozwojem miasta w tym okresie zrodziło potrzebę budowy dużego, centralnego źródła ciepła. Przemawiały też za tym wymogi ochrony środowiska, ponieważ kilkadziesiąt małych ciepłowni emitowało bardzo dużo zanieczyszczeń. Przez wiele lat zasilana była węglem Blok węglowy pracował do połowy 2012 r. W lipcu 2012 r. zakończono budowę kotłowni gazowo – olejowej. W miejsce czterech kotłów węglowych zamontowano nowoczesne kotły gazowo – olejowe, tj. 5 wodnych o łącznej mocy 160 MWt oraz jeden parowy (7 MWt). Uruchomienie tych kotłów pozwoliło w maju 2013 r. wyłączyć trwale urządzenia wytwórcze bloku węglowego (kotły i turbozespoły) łącznie z urządzeniami towarzyszącymi, takimi jak pompy zasilające, zbiorniki wody zasilającej, urządzenia nawęglania czy odżużlania, itd.

Kamil Krasowski
„Aspekty”

Materiał na stronie „Niedzieli” – zielonagora-gorzow.niedziela.pl

Niedziela Palmowa 2024