poniedziałek , 22 kwietnia 2024

45. Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

– Kościół diecezjalny potrzebuje Ciebie w dziele ewangelizacji! – powiedział bp Tadeusz Lityński do uczestników pielgrzymki Ruchu Światło-Życie. Oazowicze 6 września przyjechali do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej Rokitnie.

W tym roku liturgii przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński. – Cała formacja Ruchu Światło-Życie, pierwszy stopień, gdy wybieramy Jezusa, jako naszego Boga i Zbawiciela, drugi stopień, gdy przeżywamy nasz exodus i trzeci, gdy rozkochujemy się w Kościele, mają nas doprowadzić do doświadczenia przemieniającej miłości Boga, w której jesteśmy odkupieni, usprawiedliwieni i powołuje, by tą miłością zmieniać świat – mówił w homilii bp Lityński.

– Myślę, że to bardzo ważne zadanie, które stoi dziś przed nami, jako Kościołem diecezjalnym: pokazywać tę miłość tam, gdzie żyjemy. Sami widzicie, jak wielu rówieśników dziś rezygnuje niestety z udziału w niedzielnej Mszy św., z katechezy w szkole, jak wielu znajomych, też z powodu pandemii, przestaje uczestniczyć w życiu parafii. Jest coraz mniej miejsc, gdzie my, jako kapłani, możemy się spotkać z drugim człowiekiem, by powiedzieć mu o Bogu. Powołanie św. Pawła pokazuje, jak Bóg dziś potrzebuje waszego świadectwa, waszego zaangażowania! Bóg potrzebuje Ciebie! Kościół diecezjalny potrzebuje Ciebie w tym dziele ewangelizacji! Tak, jak Apostoła, Bóg do tego nas przeznacza i co najważniejsze – uzdalnia! – kontynuował.

W homilii nie zabrakło odniesień do trwającej epidemii. – Rzeczywistość pandemii także nas zaskoczyła, pozbawiła nas niejako tego, co kochaliśmy: od marca utrudnione było spotykanie się w naszych wspólnotach, nie odbyło się wiele wydarzeń religijnych, np. Diecezjalny Dzień Młodych, Lednica, w większości nie przeżyliśmy oaz wakacyjnych, na które tak bardzo czekaliśmy. Mogło w tym wszystkim pojawić się poczucie bezsensowności, jakiejś porażki, może załamania, jak u Józefa. To dzisiejsze słowo mówi nam: „Bóg jest z nami”! Dojrzałość zawsze zaczyna się od zaufania, że choć nie rozumiem tego, co się wokół dzieje, to jednak z Bogiem szukam dobra, które w każdej sytuacji może stać się moją siłą do wejścia w moje życie – mówił pasterz diecezji.

Po homilii odbyło się ustanowienie nowych animatorów liturgii, ceremoniarzy i precentorek. Na zakończenie odbyło się przekazanie posługi nowym parom animatorskim, a później bp Tadeusz Lityński poświęcił ziarno siewne i dewocjonalia.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

(materiał ze strony Gościa Niedzielnego – oddział zielonogórsko-gorzowski: ZGG.GOSC.PL)

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …