45. rocznica wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową

W 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w gorzowskiej katedrze odbyła się Msza św. za Ojczyznę. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.

Eucharystia została odprawiona z inicjatywy tutejszej „Solidarności”.

W homilii biskup przypomniał, że Papież Polak odważnie, wbrew światu, promował cywilizację życia, stawał w obronie najsłabszych, pokrzywdzonych, niesprawiedliwie traktowanych i nienarodzonych. – O tym, jak bardzo ważna była i jest dzisiaj postać św. Jan Pawła II, świadczą jego historia życia, dzieła spisane, ale także realny wpływ na dzieje naszej ojczyzny i świata – mówił w katedrze bp Lityński.

Kaznodzieja przypomniał o papieskiej nauce o solidarności dla Solidarności. – Zadaniem solidarności jest tworzenie bardziej ludzkiego świata. Tak, aby nie pozostawiać na marginesie życia żadnego współobywatela, umożliwić dostęp każdemu do dóbr kultury, wprowadzać w życie najwyższe wartości humanistyczne i duchowe oraz dawać wyraz przekonaniom religijnym i ukazywać ich wartość innym – mówił biskup. – Dążenie do solidarności daje szansę na prawdziwy pokój zarówno wymiarze społecznym, jak i międzynarodowym. To idea solidarności legła u podstaw ofiarnej pomocy Ukrainie w ostatnich miesiącach, w czasie wojny za naszą wschodnią granicą – dodał.

Na zakończenie kaznodzieja odniósł się do postaci proroka Jonasza, który wzywał mieszkańców Niniwy do nawrócenia. – Bóg mówi dziś do nas: chcesz zmienić świat? Chcesz naprawiać relacje międzyludzkie? Bądź dla świata znakiem Jonasza, bo innej drogi nie ma! – mówił i kontynuował: – Papież wiedział, że tylko miłością, daną nam uprzednio przez Boga, możemy zmieniać świat, w którym zapragnął nas Bóg. I to jest drogowskaz także na te współczesne konflikty w Ukrainie, Izraelu czy w naszej rzeczywistości społecznej. Czy w tej perspektywie nie ma miejsca dla Solidarności? – pytał retorycznie biskup.

Podczas Mszy św. bp Tadeusz Lityński wręczył dekret ks. kan. Zbigniewowi Samociakowi powołujący go na kapelana Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”.

Poprzednim wieloletnim kapelanem gorzowskiej Solidarności był ks. Andrzej Szkudlarek, który zmarł 15 lipca tego roku.

Zielonogórska Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …