Inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Gorzowie Wlkp. 17 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Naukę na pierwszym roku rozpoczęło pięciu kleryków.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Najbliższy czas jest czasem wytężonej pracy dydaktyczno-wychowawczej wszystkich wychowawców i wykładowców, a z drugiej strony wchodzenia w tę piękną przygodę zdobywania wiedzy i pogłębiania formacji dla kleryków według tej konstytucji, którą jest Ewangelia naszego Pana Jezusa Chrystusa. Ona musi być obecna zawsze w życiu tych, którzy próbują znaleźć swoje miejsce we wspólnocie Kościoła – mówił na wstępie bp Lityński.

Homilię tego dnia wygłosił bp pomocniczy Adrian Put, który dał klerykom szczególne zadanie w świecie w którym wiele osób mówi Bogu: „Tak!”, a Kościołowi: „Nie!”. – Pokazać temu światu, który często odrzuca Boga w Kościele, ale nie odrzuca Jego istnienia, że jest Baranek, który jest światłem tego ludu. I jest słońce, które jest słońcem samego Chrystusa, bo to On jest tą Prawdą pośród nas i to On daje światło dla swojego ludu – mówił biskup i kontynuował. – Jeśli uda się wam to zrobić, aby pokazać współczesnemu światu, że jest to słońce w Kościele, jest ów Baranek, który na tym ołtarzu staje się dla nas prawdziwą ofiarą za życie każdego z nas, to będzie chyba wasze największe zwycięstwo.

Dalsza uroczystości odbył się auli seminaryjnej. Tu swoje przemówienie inauguracyjne wygłosił rektor seminarium ks. dr Mariusz Jagielski. – Cieszymy się wypowiedzeniem przez naszych młodych studentów „tak” w czasie, gdy dużo łatwiej jest mówić „nie” – zauważył rektor. – Cieszymy się z zaangażowania, które od każdego wymaga spotkania w sobie samym z pytaniem o cel, o sens, które wymaga tego, do czego papież Franciszek zaprasza nas wszystkich, zarówno indywidualnie, jak i we wspólnotach, które tworzymy, a wreszcie w ramach trwającego obecnie w Rzymie synodu Kościoła Powszechnego, a mianowicie do wyruszenia w drogę zwaną rozeznawaniem – dodał.

Do zebranych zwrócił się także dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego – ks. dr hab. Grzegorz Chojnacki, a także dyrektor Instytutu Studiów Wyższych w Gorzowie Wlkp. – ks. dr Dariusz Mazurkiewicz.

Przed wykładem inauguracyjnym „Jaki będzie Kościół po synodzie o synodalności?” wygłoszonym przez ks. dr. hab. Janusz Bujak odbyła się immatrykulacja pięciu nowych kleryków pierwszego roku oraz wręczenie dyplomów magisterskich.

Uroczystość była również inauguracją Instytutu Studiów Wyższych, którego dyrektorem jest ks. dr Dariusz Mazurkiewicz.

W Wyższym Seminarium Duchowne Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu formuje kleryków w alumnacie w Gorzowie Wlkp. Aktualnie w dawnym Domu Biskupów formuje się 13 alumnów.

Zielonogórska Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …