50. rocznica święceń biskupich bp. Pawła Sochy

Bp Paweł Socha, emerytowany biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, obchodzi w tym roku 50. rocznicę przyjęcia święceń biskupich oraz 65. rocznicę święceń kapłańskich. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w 26 grudnia w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Homilię tego dnia wygłosił biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, który podkreślił, że jubilat, mimo emerytury, wciąż aktywnie posługuje na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Jako biskupi, kapłani, diecezjanie wciąż zachwycamy się Twoją kondycją, za którą wielokrotnie trudno nam nadążyć i pytamy nieraz między sobą: „Skąd te siły, skąd ta młodość?” – mówił bp Lityński.

– Mieszkając od lat przy Tobie, wiem: z wiernego trwania przez Panem. Szczepan wziął Boże siły z otwartego nieba i dzięki temu mógł więcej, niż pewnie sam wymarzył. Jesteś dla nas świadkiem, że i nad nami to niebo jest ciągle otwarte. Wystarczy dobrze spojrzeć, a to i nam pomoże odkryć w sobie siły do cudów codzienności, do cudów, które Ty we współpracy z Bożą łaską nieustannie czynisz – dodał.

Kaznodzieja podkreślił, że bp Paweł Socha to świadek wiary potrzebny we współczesnym świecie. – Dziękujemy za to pełne mocy świadectwo zawierzenia Bogu i Matce Najświętszej, które młodszego pokolenia biskupów, kapłanów i wszystkich ochrzczonych jest drogowskazem w czasach powszechnego zamętu, lęku i niepewności – mówił biskup.

Na zakończenie bp Lityński przytoczył słowa kard. Karola Wojtyły wypowiedziane przed pół wieku: „Życzymy Ci tego Ducha, którego Chrystus dał Apostołom, a przez Apostołów całemu Kościołowi (…). Niech ten Duch będzie w Tobie mocny. Bądź Ty sam słaby, ale niech On będzie w Tobie mocny, ażeby mowa Twoich słów i mowa Twojego życia była skuteczna (…). W tych czasach, w którym niebiosa wydają się wielu ludziom zamykać, w których wielu ludzi tak, jak gdyby nie widziało Chrystusa, Tobie życzymy, ażebyś widział niebiosa otwarte; żebyś widział Chrystusa i ukazywał wszystkim”. – Słowa wypowiedziane przed 50 laty brzmią wciąż aktualnie. Wciąż jest wielu tych, którym niebiosa zdają się zamykać. A przed Tobą, biskupie Pawle, wciąż to samo zadanie: żebyś widział Chrystusa i ukazywał wszystkim – powiedział na zakończenie bp Lityński.

Na zakończenie Mszy św. odczytano list przesłany jubilatowi przez papieża Franciszka. Oto jego fragment: „Szczerym sercem gratulujemy radosnego świętowania, a także pasterskiej posługi pełnionej prawdziwie z gorliwością i mądrością dla dobra duchowego i rozwoju wspólnoty diecezjalnej zielonogórsko-gorzowskiej, jak również dobra Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Pamiętamy także o twojej usilnej trosce i gorliwej pracy w Konferencji Episkopatu Polski. Dlatego za wstawiennictwem Najświętszej Dziewicy Maryi wypraszamy dla ciebie obfite łask i dary Ducha Świętego, a także życzymy dobrego zdrowia”.

Swoje życzenia bp. Pawłowi złożyli kapłani, świeccy, jak również zaproszeni goście. – Świadomi wielorakich talentów, jakie posiada biskup Paweł, dziękujemy dziś Panu Bogu za dary i charyzmaty, jakie przekazał podczas tych lat Kościołowi – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Na zakończenie głos zabrał sam jubilat, który stwierdził, że im człowiek starszy, tym lepiej rozumie sens słów hymnu Chwała na wysokości Bogu: „Tylko Tyś jest Święty, Tylko Tyś jest Panem, Tylko Tyś Najwyższy”. – W młodości kapłańskiej, kiedy człowieka wszyscy chwalą, dziękują, obdarzają podarunkami, wydaje się, że ja też jestem święty i ja też jestem panem, bo tylu ludzi mnie słucha, a nawet, że jestem najwyższy, bo przybywa obowiązków i urzędów – mówił biskup. – Z biegiem lat słowo „tylko” w modlitwie uwielbienia Boga, przypomina mi odwieczną prawdę, że nie jestem świętym, ale grzesznikiem. Nie jestem panem, ale sługą. Nie jestem najwyższy, ale najniższy. Dziękuję Ci Panie Jezu, że z trudem, ale coraz skuteczniej uczysz mnie żyć w Twej prawdzie i miłości – dodał.

Na zakończenie Mszy św. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga wręczył bp Pawłowi Sosze Wielki Order Świętego Ottona z Bambergu.

Mszę św. koncelebrowali arcybiskupi i biskupi nie tylko z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, ale z całej Polski.

Oprócz najbliższej rodziny bp. Pawła Sochy w dziękczynnej Mszy św. wzięli udział przedstawiciele rodziny sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty u boku którego przez wiele lat posługiwał jubilat.

Bp Paweł Socha urodził się 10 stycznia 1935 r. w Wojsławicach pod Radomiem. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1958 r. w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy. 16 listopada 1973 r. Ojciec Święty Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym dla diecezji gorzowskiej. Święceń biskupich udzielił mu kard. Karol Wojtyła 26 grudnia 1973 r. Bp Paweł Socha przed długie lata posługiwał w naszej diecezji dzieląc się z nami swoją wiarą, mądrością, głoszonym Słowem Bożym i pasterską miłością. Był również aktywnym członkiem Konferencji Episkopatu Polski angażując się w pracę rozmaitych jej gremiów, zwłaszcza Komisji ds. Duchowieństwa. 16 stycznia 2012 r. przeszedł na emeryturę, nadal jednak kontynuuje swoją posługę wspierając w miarę potrzeb biskupa diecezjalnego.

Zielonogórska Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …