900-lecie kolegiaty głogowskiej

W niedzielę 27 września jubileusz 900-lecia obchodzi głogowska kolegiata. Z tej okazji uroczystej mszy św. o godz. 12.30 będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Zaproszenie do udziału w wydarzeniach rocznicowych w Głogowie przyjęła związana z Dolnym Śląskiem marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Przed rozpoczęciem liturgii, o godz. 11.30 wierni trwać będą na modlitwie przed relikwiami św. Jadwigii oraz wysłuchają krótkiego przedłożenia historycznego. Chór wykona również hymn Ortus de Polonia, którego zapis odnaleziono w głogowskiej bibliotece kolegiackiej.
Głogowska kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszą świątynią kolegiacką na Śląsku. Do rangi kolegiaty kościół został podniesiony w 1120 r. przy okazji ufundowania przez księcia Wojsława głogowskiej kapituły kanoników. Do jej grona należał między innymi Jan z Głogowa, wybitny astronom, teolog i filozof, nauczyciel Mikołaja Kopernika.
Z głogowskim jubileuszem łączą się rozmaite inicjatywy towarzyszące podjęte przez parafię pw. Wniebowzięcia NMP oraz lokalne władze. Do najważniejszych należą:
  • 25.09 – Prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego, wydanego przez Pocztę Polską S.A.
  • 26.09 – Spotkanie autorskie z ks. dr. Henrykiem Gerlicem, autorem książki pt.„Kapituła głogowska w dobie piastowskiej i jagiellońskiej 1120-1526”
  • 27.09 – Koncert muzyki organowej i kameralnej ziemi głogowskiej
  • 30.09 – Prezentacja okolicznościowego albumu historycznego o kolegiacie wydanego przez TZG oraz premiera filmu pt. „Ze zgliszcz powstała…O odbudowie głogowskiej kolegiaty”.

Zielonogórskiej Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …