Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej

W Zielonej Górze 14 sierpnia rozpoczęła się Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej z Zielonej Góry. Przez dwa i pół miesiąca pielgrzymi będą iść przez Polskę, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię, aż na szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Pielgrzymkę poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne w parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze. Modlitwie przewodniczyli bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, i bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Kościoła rzymskokatolickiego. – Wspólnie idźmy w drogę, głosząc całemu światu, jak ważne są odpowiedzialność za nasz świat i sprawiedliwość klimatyczna – podkreślił w kazaniu bp Pytel.

Na zakończenie pielgrzymów pobłogosławił bp Lityński. – Już po raz 5. ludzie z różnych krajów, różnych grup społecznych i organizacji zaczęli domagać się sprawiedliwych, ambitnych i trwałych środków ochrony klimatu oraz wsparcia dla najbiedniejszych w radzeniu sobie ze szkodami związanymi z klimatem – mówił ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.

Na zakończenie nabożeństwa biskupi oraz pielgrzymi, głównie z Niemiec, ale także z Polski, podpisali okolicznościowy list do papieża Franciszka. Wyrazili w ten sposób jedność z papieskim przesłaniem zawartym w encyklice Laudato si’, a także poprosili o błogosławieństwo. Pełny tekst: TUTAJ.

Pielgrzymka natomiast zakończy się 29 października w Glasgow, gdzie od 31 października do 12 listopada zaplanowano szczyt klimatyczny COP26.

Trasa wiedzie przez 4 państwa – Polskę. Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię. W trakcie pielgrzymki pielgrzymi będą odwiedzać miejsca, w których środowisko naturalne jest zagrożone, jak również te, w których znaleziono rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Inicjatorami Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej są niemieckie środowiska ekumeniczne – diecezje rzymskokatolickie, krajowe Kościoły ewangelickie, kościelne organizacje charytatywne. Natomiast polskim współorganizatorem pielgrzymki jest Polska Rada Ekumeniczna.

Zielonogórska Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …