poniedziałek , 6 maja 2024

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ma już 30 lat

W gorzowskiej parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe 21 maja Stowarzyszenie Rodzin Katolickich świętowało 30-lecie istnienia. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

Pasterz diecezji na wstępie Mszy św. zachęcił SRK do dalszego rozwoju i działalności apostolskiej. Podkreślił, że diecezja potrzebuje świeckich podejmujących głoszenie Dobrej Nowiny w świecie. – Jezus przyszedł na świat w rodzinie pokazując nam jak ważna jest to przestrzeń do dla wzrostu wiary – mówił biskup.

Homilię tego dnia wygłosił ks. Jan Pawlak.

SRK w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej powstało w 1992 roku. – Pierwszym prezesem zarządu stowarzyszenia był Pan Jan Winiarz, a opiekę duszpasterską nad kołem objął wtedy ks. Jan Pawlak – wyjaśnia Renata Pieksza, prezes diecezjalnego SRK.

Stowarzyszenie ma obecnie 12 kół filialnych w następujących miejscowościach: Gorzów Wlkp., Jenin, Przytoczna, Międzyrzecz, Torzym, Łagów, Nowa Sól, Szlichtyngowa, Strzelce Krajeńskie i Konradowo. – Działanie kół jest mocno zróżnicowane, od organizacji spotkań modlitewnych, poprzez działania uwzględniające lokalne potrzeby np. oprawę Mszy św., dekorację kościoła, organizacje różnorakich uroczystości np. dzień seniora, organizację pielgrzymek rowerowych, a na akacjach charytatywnych kończąc – wyjaśnia prezes.

– Poza tym Stowarzyszenie w ramach swojej działalności prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej osób niepełnosprawnych w Gorzowie Wlkp. oraz przedszkole w Konradowie – dodaje.

Obchody jubileuszu zostały zwieńczone programem artystycznym uczestników WTZ oraz koncertem Przemysława Szczotko.

Pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża”

W niedzielę 5 maja odbędzie się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża” do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni …