poniedziałek , 6 maja 2024

Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II w Trzebiczu

Trzy dni przed wspomnieniem Papieża Polaka w Szkole Podstawowej w Trzebiczu k. Drezdenka odbył się XVI Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II w którym z roku na rok bierze udział więcej szkół. Nagrody dla zwycięzców 19 października wręczył bp Tadeusz Lityński.

Zanim bp Tadeusz Lityński pogratulował zwycięzcom podziękował najpierw za organizację konkursu. – Dziękuję, że patron tej szkoły jest tylko w jej nazwie, ale też jest czas na przypominanie jego osoby i nauczania – podkreślił biskup. – On nie tylko jest świętym Kościoła, ale zapisał piękną kartę w historii Kościoła i naszej Ojczyzny – dodał.

Biskup przypomniał, że św. Jan Paweł II przeżywał bardzo mocno swoją bliskość z Pismem Święty i było ono było dla niego drogowskazem. Podobnie jak dla niedawno beatyfikowanej rodziny Ulmów z Markowej. – Warto, abyśmy i my uczyli się od nich życia codziennie Słowem Bożym. Aby Ono było wcielane w naszą codzienność i prowadziło do odważnej wiary – zachęcał bp Lityński.

W konkursie zorganizowanym przez miejscowego proboszcza ks. Tadeusza Wołoszyna wzięło udział siedem szkół: Szkoła Podstawowa w Niegosławiu, Szkoła Podstawowa im. Czesława Wilińskiego w Starym Kurowie, Szkoła Podstawowa w Lipkach Wielkich, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Drezdenku, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Nojiego w Drezdenku, Szkoła Podstawowa nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku. – W tym roku wyszliśmy poza powiat, więc być może w kolejnych latach będzie to konkurs o zasięgu wojewódzkim – zauważa Beata Turczyn, dyrektor SP w Trzebiczu.

– Osoba św. Jana Pawła II jest bardzo bliska naszym dzieciom, nauczycielom i rodzicom i jesteśmy dumni, że mamy takiego patrona. W ciągu roku mamy też inne konkursy poświęcone Papieżowi Polakowi m.in. plastyczne, literackie, a maju mamy dni patrona – dodaje.

Indywidualnie pierwsze miejsce zajęła Krystyna Sikora z SP w Trzebiczu, drugie Wiktoria Rogalska z SP w Niegosławiu, a trzecie Zuzanna Czarnecka z SP w Starym Kurowie. Drużynowo Najlepsza okazała się SP z Trzebicza, drugie SP w Niegosławi i trzecie SP w Lipkach Wielkich.

Na finale byli obecni przedstawiciele lokalnych władz oraz Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa.

Podczas uroczystości Szkolne Koło Caritas przyjęło do swojego grona nowych wolontariuszy.

Pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża”

W niedzielę 5 maja odbędzie się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża” do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni …