Bp Lityński po raz piąty wręczył statuetki „Lubuski Samarytanin”

Lubuski Samarytanin to nazwa nagrody, którą po raz piąty wręczył bp Tadeusz Lityński. To statuetka przyznawana za bezinteresowną pomoc na rzecz chorych i cierpiących. Uroczystość tym razem odbyła się w Żarach.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

„Lubuski Samarytanin” to nagroda biskupa zielonogórsko-gorzowskiego dla osób, instytucji i stowarzyszeń, które w sposób przykładny świadczą pomoc chorym. Wręczana jest we wspomnienie św. Łukasza Apostoła, który jest patronem służby zdrowia.

Wręczenie statuetek poprzedziła Msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach. – Bóg dziś nam pokazuje, że najpiękniejszym lekarstwem dla świata jest często nasze bycie przy bliźnim! Od tego trzeba zacząć, a Bóg już z tego wyprowadzi ogrom dobra, którego drugi człowiek tak bardzo potrzebuje! – mówił w homilii biskup.

Gala „Lubuskiego Samarytanina” ma pokazać, że sensem miłości jest zawsze bycie dla drugiego, mieć o niego staranie. – Bóg patrząc dziś na Was przypomina nam, o jakim świecie marzy, o jakim Kościele marzy! – podkreślił bp Lityński, który odwołując się do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie dodał: – Kapłan i lewita chodzili do świątyni, moglibyśmy powiedzieć – do kościoła, ale to Samarytanin był Kościołem!

Uroczystość wręczenie nagród odbyła się w Żarskim Domu Kultury. Zostały one, jak co roku, przyznane w trzech kategoriach. W kategorii wolontariusz w tym roku doceniono s. M. Elżbietę (Zofię) Glinkę – elżbietankę z DPS we Wschowie i Dawida Juszczyszyna – dyrektora Fundacji Możesz Inaczej w Zielonej Górze. Wśród pracowników służby zdrowia doceniono dr. Jacek Mikulski – chirurga z zielonogórskiego szpitala oraz Teresę Romanów – emerytowana pielęgniarkę z Międzyrzecza. Natomiast w kategorii stowarzyszenie i instytucja statuetkę przyznano Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw z Zielonej Góry oraz Ośrodkowi Terapeutycznemu „Profil” z Żar.

W pięciu edycjach przyznano 30 statuetek. – To są osoby o wielkim sercu, które wychodzą poza kryteria pracy przy drugim człowieku. To są osoby, które faktycznie wcielają w życie przesłanie płynące od ewangelicznego Samarytanina, który potrafił zobaczyć w drugim człowieku bliźniego i pośpieszyć z pomocą – wyjaśnia ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia, który zajmuje się organizacją wydarzenia.

W skład kapituły wybierających kandydatów do nagrody wchodzą osoby, które odpowiadają w województwie lubuskim i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej za ochronę zdrowia, a także kapelani rejonowi.

Gala co roku odbywa się w innym mieście. Odbyła się w Nowej Soli, Głogowie, Świebodzinie i Międzyrzeczu.

Zielonogórska Kapituła Kolegiacka ma dwóch nowych kanoników gremialnych

Sesja Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej odbyła się 11 kwietnia w Zielonej Górze. …