Ulicami Wschowy 14 czerwca przejdzie III Marsz dla Życia i Rodziny. To wydarzenie o charakterze dekanalnym, który w tym razem odbędzie się pod hasłem: „Małżeństwo jest miejscem, w którym rodzi się naród”.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Dekanalna Rada Duszpasterska. – Idea marszu jest bardzo prosta, a jednocześnie niezwykle ważna. – Chodzi o publiczne zademonstrowanie poparcia dla małżeństwa, rodziny, życia w znaczeniu właściwym, czystym, pozbawionym zabarwień wypływających ze środowisk wrogich tym wartościom – wyjaśnia Mieczysław Guzewicz, pomysłodawca i współorganizator. – Nie mówimy o poparciu dla tradycyjnej rodziny ponieważ takie określenie wskazuje, że jest coś tradycyjnego w przeciwieństwie do nowoczesnego. Nie, małżeństwo i rodzina rozumiane od zarania dziejów zawsze jest czymś naturalnym, „ekologicznym”, optymalnym, nie podlegającym przekształceniom wynikającym z mody lub ideologii. Bardzo klarownie wyraża to Konstytucja RP w 18 artykule: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej” – dodaje.
Tegoroczny Marsz we Wschowie rozpocznie się o godz. 15.00 na Placu Farnym i przejdzie głównymi ulicami miasta do Kościoła pw. św. Jadwigi Królowej. Tam przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, odbędzie się modlitwa uwielbieniowa w intencji małżeństw i rodzin z naszego Dekanatu oraz zawierzeni tych wspólnot Maryi, Królowej Rodzin.
Od początku we wschowskim marszu bierze udział spora liczba osób. Idą świeccy i osoby duchowne: kapłani, ojcowie franciszkanie i siostry Salezjanki oraz elżbietanki ze wschowskich wspólnot. – W radosnej atmosferze, ubogaconej wesołym śpiewem piosenek związanych z charakterem przemarszu, pragniemy nade wszystko ucieszyć się z faktu, że przywiązanie do rodziny i życia jest dla nas czymś niezwykle ważnym – podkreśla organizator. – Potwierdzają to badania naukowe, wskazujące, że ponad 87% Polaków rodzinę uznaje za największą wartość. Wspólne spotkanie z niemałą grupą osób podobnie myślących i uznających te same wartości jest zawsze bardzo wzmacniające, potęguje radość, rozwija nadzieję, pogłębia odczucie bycia we wspólnocie – dodaje.
Organizatorem marszy jest Dekanalna Rada Duszpasterska, a współorganizatorem marszu jest Stowarzyszenie Katolicka Wschowa.
Hasłem tegorocznego Marszu we Wschowie są słowa ks. prof. Jerzego Bajdy.
KAI.
Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej