Przy gorzowskiej katedrze 7 października bp Tadeusz Lityński odsłonił pomnik legendarnego kapelana gorzowskiej Solidarności – śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego.
Inicjatorem budowy pomnika ks. Andrzejewskiego był Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”. Jego odsłonięcie i poświęcenie poprzedziła Msza św. przed katedrą. – Wszyscy czujemy się dłużnikami wobec Boga, który dał nam istnienie, zdrowie i zdolności. Jesteśmy dłużnikami względem naszych rodziców, kapłanów nauczycieli i wychowawców, którzy na różnych drogach życia słowem i przykładem kształtowali naszą osobowość. Uczyli nas prawdy, miłości, poświęcenia dla braci i sióstr – mówił na początku Mszy św. ks. Zbigniew Kobus, proboszcz gorzowskiej katedry.
– Siostry i bracia dzisiaj zgromadzeni przy murach gorzowskiej katedry, pragniemy utrwalić w sercach i pomniku naszą wdzięczną pamięć o wybitnym duszpasterzu akademickim, pielgrzymie, proboszczu, kapelanie Solidarności i Policji, aktorze, nauczycielu i wychowawcy, Honorowym Obywatelu Miasta Gorzowa Wlkp. – śp. ks. prał. Witoldzie Andrzejewskim, który w trudnych chwilach naszej ojczystej historii miał odwagę mówić prawdę i strzec jej w umysłach młodzieży, inteligencji, ludzi pracy, który oddał swoje siły i życie w służbie ojczyzny i narodu – dodał.
Mszy św. przewodniczył bp Lityński, koncelebrowali ją bp Adam Dyczkowski, a także wielu kapłanów. – Przez modlitwę i obecność chcemy podkreślić nasz szacunek, naszą wdzięczność do śp. ks. prał. Andrzejewskiego – mówił bp Tadeusz.
– Realizował kapłaństwo z poczuciem pewnej misji, misji pośrednika między Bogiem a człowiekiem. Pragnął budować Kościół Chrystusowy poprzez modlitwę i kult religijny, ale miał też poczucie pełnienia misji ewangelizacji świata. Takiego działania, aby człowiek nie uległ totalitarnej ideologii. On czuł potrzebę tworzenia wspólnoty. Nie przez rządzenie czy ukazywanie siebie jako wodza i przywódcy, ale przez posłuszeństwo wobec Ewangelii naszego Pana. Starał się prowadzić ludzi do Boga mimo zewnętrznych przeszkód. W tej misji społecznej był człowiekiem, który niósł nadzieję. Szczególnie to się ujawniło w okresie stanu wojennego. Miał świadomość, że Kościół zanurza się z jednej strony w Boskości, a z drugiej – w historii, czasem dramatycznej, konkretnego człowieka – kontynuował pasterz diecezji.
Tego dnia otwarto też wystawę plenerową Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Pielgrzym Niepodległości”.
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”
Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego” – zgg.gosc.pl