900-lecie kolegiaty głogowskiej

W niedzielę 27 września jubileusz 900-lecia obchodzi głogowska kolegiata. Z tej okazji uroczystej mszy św. o godz. 12.30 będzie przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Zaproszenie do udziału w wydarzeniach rocznicowych w Głogowie przyjęła związana z Dolnym Śląskiem marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Przed rozpoczęciem liturgii, o godz. 11.30 wierni trwać będą na modlitwie przed relikwiami św. Jadwigii oraz wysłuchają krótkiego przedłożenia historycznego. Chór wykona również hymn Ortus de Polonia, którego zapis odnaleziono w głogowskiej bibliotece kolegiackiej.
Głogowska kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszą świątynią kolegiacką na Śląsku. Do rangi kolegiaty kościół został podniesiony w 1120 r. przy okazji ufundowania przez księcia Wojsława głogowskiej kapituły kanoników. Do jej grona należał między innymi Jan z Głogowa, wybitny astronom, teolog i filozof, nauczyciel Mikołaja Kopernika.
Z głogowskim jubileuszem łączą się rozmaite inicjatywy towarzyszące podjęte przez parafię pw. Wniebowzięcia NMP oraz lokalne władze. Do najważniejszych należą:
  • 25.09 – Prezentacja okolicznościowego znaczka pocztowego, wydanego przez Pocztę Polską S.A.
  • 26.09 – Spotkanie autorskie z ks. dr. Henrykiem Gerlicem, autorem książki pt.„Kapituła głogowska w dobie piastowskiej i jagiellońskiej 1120-1526”
  • 27.09 – Koncert muzyki organowej i kameralnej ziemi głogowskiej
  • 30.09 – Prezentacja okolicznościowego albumu historycznego o kolegiacie wydanego przez TZG oraz premiera filmu pt. „Ze zgliszcz powstała…O odbudowie głogowskiej kolegiaty”.

Konkurs fotograficzny o diecezji lubuskiej

Z okazji jubileuszu 900-lecia biskupstwa lubuskiego komitet organizacyjny obchodów ogłasza konkurs fotograficzny adresowany do fotografów …