poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Abp Salvatore Pennacchio otworzył nowy odcinek Szlaku św. Jakuba

Nuncjusz papieski w Polsce abp Salvatore Pennacchio 21 września poświęcił i otworzył nową odnogę Szlaku Świętego Jakuba. Uroczystość odbyła się w zabytkowym kościele pw. Bożego Ciała.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Nuncjusza apostolskiego przed głogowskim ratuszem powitał Prezydent Miasta – Rafael Rokaszewicz. Dalsze uroczystości odbyły się w kościele pw. Bożego Ciała. – Spotykamy się dziś, w tej świątyni, aby wziąć udział w ceremonii otwarcia utworzonego w bieżącym roku odcinka Szlaku św. Jakuba (Głogów – Stare Miasto) oraz poświęcenia i oddania do użytku nowego, miejskiego oznakowania tej drogi – mówił na wstępie Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Następnie historię głogowskiej świątyni przybliżył głogowski dziekan i miejscowy proboszcz – ks. Stanisław Brasse. – Po II wojnie światowej przez kilkanaście lat, praktycznie do 1960 roku, stał pusty bez sklepienia i rosły w nim drzewa. Dopiero w latach 60-tych wielkim zrywem ludzi ten kościół odbudowano – mówił ks. Brasse.

Radości z otwarcia alternatywnego szlaku nie krył również prezydent Głogowa z odnowionego szlaku i wyznaczenia alternatywnej trasy. – Dziś mamy płyty kamienne, które będą w Głogowie wyznaczać szlak pielgrzymom. Tak zostały oznaczone i szlak główny i alternatywny, który przechodzi przez Stare Miasto, gdzie można podziwiać wkład wielu pokoleń głogowian w odbudowę starówki i jej zabytków – mówił Rafael Rokaszewicz.

Na zakończenie bp Tadeusz Lityński podziękował zaangażowanym parafianom, władzom Głogowa, głogowskiemu muzeum i KGHM za realizację inicjatywy. – Wyrażam nadzieję, że dla pielgrzymów, głogowian, a nawet przypadkowych turystów, te tablice będą okazją do refleksji i modlitwy. A nawet może motywacja, aby skierować się na jakubową drogę prowadzącą do Chrystusa – zauważył biskup.

Na zakończenie nuncjusz pobłogosławił zebranych, a wcześniej poświęcił kamienne tablice, które będą prowadzić pielgrzymów. Jedna z nich zostanie wmurowana w elewację kościoła pw. Bożego Ciała.

Sprawdź także

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …

Skip to content