Wizyta nuncjusza apostolskiego w sanktuarium w Jakubowie

„Nieść krzyż, to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to nie modne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września  odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Tuż przed Mszą św. bp Tadeusz Lityński zauważył, że historia Kościoła na ziemiach Środkowego Nadodrza i Ziemi Głogowskiej sięga początków wiary w narodzie polskim i bardzo dobrze uzmysławia to miejsce w którym się znajdujemy. – Według przekazów historycznych drewniana świątynia istniała tu już za panowania Mieszka I – przypomniał bp Tadeusz Lityński.

– Jakubów jawi się przede wszystkim jako miejscowość będąca celem wypraw pątniczych. Pielgrzymki do Źródła św. Jakuba znane są od wieków średnich. W XII i XXIII wieku do Jakubowa przybywali pątnicy z Czech, Francji, Moraw, Śląska. Ta tradycja utrzymuje się do dziś. 18 października 2004 roku zadecydowano o utworzeniu w Polsce pierwsze w Polsce stałego szlaku św. Jakuba łączącego Dolny Śląsk z europejską siecią szlaków do Santiago de Compostela. Szlak ten pod nazwą Dolnośląska Droga św. Jakuba został oficjalnie otwarty 24 lipca 2005 roku, a prowadzi z Głogowa do Zgorzelca – dodał.

W homilii nuncjusz podkreślił, że przypomniał, że nieść krzyż to znaczy kochać także wtedy, kiedy to trudne. – Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to nie modne. Nieść krzyż to być wiernym Bożym przykazaniom także wtedy, kiedy różni ludzie przekonują, że to nie ma sensu – mówił abp Salvatore Pennacchio.

Arcybiskup odniósł się w homilii również do osoby św. Jakuba i trwającego Jubileuszowego Roku Jakubowego. – Niech przeżywany obecnie Jubileuszowy Rok Jakubowy będzie dla nas okazją do podjęcia wysiłku na drodze naszej wewnętrznej przemiany i niesienia krzyża naszej codzienności – zachęcił na zakończenie.

Przypomnijmy, że Rok Święty Jakubowy to rok jubileuszowy obchodzony, gdy święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada na niedzielę. Ze względu na pandemię papież Franciszek przedłużył Roku Jubileuszowy na dwa lata. Tak więc rozpoczęty 31 grudnia 2020 roku. Rok Święty Jakubowy potrwa do końca 2022 roku.

Sanktuarium w Jakubowie 13 czerwca 2007 roku ustanowił bp Adam Dyczkowski. Od początku jego kustoszem jest ks. Stanisław Czerwiński.

Sprawdź także

Święcenia diakonów

W najbliższą sobotę 18 maja  podczas mszy św. odprawianej o godz. 11.00 w kościele konkatedralnym pw. św. …

Skip to content