Akcja „Kromka chleba dla sąsiada” i Niedziela św. Franciszka w Jaczowie

Diecezjalne obchody akcji „Kromka chleba dla sąsiada”, Niedziela św. Franciszka i Eko Piknik – to wszystko odbyło się 22 września w Jaczowie. Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Pasterz diecezji w homilii odniósł się do encykliki papieża Franciszka Laudato Si’. – Encyklika bierze swój tytuł od wezwania św. Franciszka: „Laudato Si’, mi’ Signore”, (Chwalę Ciebie, Panie), który w Pieśni słonecznej przypomina, że ziemia, nasz wspólny dom, „jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona” – mówił pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Zauważył również, że obecnie ta ziemia jest poniewierana i plądrowana, dlatego papież Franciszek zaprasza nas do „ekologicznego nawrócenia”. – To znaczy, wzywa do „zmiany trasy”, do uznania pilności i piękna wyzwania, które jawi się przed nami w obliczu „troski o wspólny dom”. Równocześnie papież Franciszek przyznaje, że „dostrzegamy rosnącą wrażliwość na środowisko i troskę o przyrodę oraz szczere i pełne bólu obawy o to, co się dzieje z naszą planetą”. Pozwala to na spoglądanie z nadzieją, która przenika całą encyklikę i wysyła wszystkim jasne i przesycone nadzieją przesłanie: „Ludzkość jest jeszcze zdolna do współpracy w budowaniu naszego wspólnego domu”. W tej współpracy zawiera się także troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, czyste otoczenie jest też naszą misją – podkreślił biskup.

– Jedną z przyczyn kryzysu ekologicznego jest chciwość, na którą zwrócił uwagę prorok Amos z pierwszego czytania. Chęć zysku, chęć bogacenia się za wszelką cenę może prowadzić do niszczenia i degradacji przyrody, ale przede wszystkim drugiego człowieka – dodał.

Po Mszy odbył się Eko Piknik zorganizowany przez diecezjalną Caritas i parafię z Jaczowa. Był m.in. ekostoiska, porady dietetyka, warsztaty, strefa dla dzieci, łańcuch dobrych praktyk i strefa zdrowego jedzenia. – Wspólne świętowanie związane jest z nowym projektem ekologicznym Caritas Polska, w którym uczestniczy również nasza Caritas. Projekt ma podnieść świadomość i kształtować postawy ekologiczne – wyjaśnia Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas.

– Jednocześnie obchody Niedzieli św. Franciszka łączymy z akcją „Kromka chleba dla sąsiada”, która kieruje naszą uwagę na samotnych, opuszczonych i potrzebujących, tych, którzy są blisko nas, szczególnie seniorów, ale i na tych, którzy na co dzień im pomagają, na ludzi skupionych wokół misji Caritas – dodaje.

W trakcie pikniku odbyła się akcja charytatywna wspierająca Schronisko Caritas dla Bezdomnych Mężczyzn w Żukowicach.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Bp Lityński: Bóg przez te dni pragnie nas prowadzić z niewoli do wolności

„Bóg przez te dni pragnie nas prowadzić z niewoli do wolności, ze śmierci do życia …