Aktualne wskazania dotyczące I Komunii św. i bierzmowania w czasie pandemii

W związku z trwającą sytuacją pandemii Wydział Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze przypomniał duszpasterzom obowiązujące wskazania dotyczące I Komunii św. i bierzmowania.
Jeśli chodzi o I Komunię św., to przygotowanie dzieci oraz samo udzielenie sakramentów może mieć miejsce indywidualnie lub w małej grupie z zachowaniem obowiązujących limitów wiernych w kościele. Rodzice mają prawo do decyzji o odłożeniu przygotowania swoich dzieci do czasu ustania epidemii.

Za zgodą rodziców i samej młodzieży możliwe jest przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Należy je przeprowadzać w małych grupach, w kościele, z zachowaniem obowiązujących limitów wiernych. Co do samej uroczystości udzielenia bierzmowania, zaleca się, aby proboszcz wyznaczył dwóch świadków dla wszystkich przyjmujących sakrament, co pozwoli ograniczyć rozmiary zgromadzenia. Liturgia bierzmowania w czasie pandemii powinna mieć charakter parafialny, prostą oprawę liturgiczną, bez zbędnych wystąpień i bogatych dekoracji. Z racji na limity wiernych w parafii można roztropnie zaplanować większą częstotliwość udzielania bierzmowania, nawet jedno po drugim.

Msza z poświęceniem krzyżma

W Wielki Czwartek przed południem bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św., podczas której zostało poświęcone …