niedziela , 28 kwietnia 2024

Aktualności z parafii katedralnej

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. nie może obecnie korzystać ze zniszczonego na skutek pożaru kościoła katedralnego. Ponieważ sytuacja taka potrwa prawdopodobnie przez dłuższy czas, dlatego podjęto starania o możliwość wykorzystania do celów duszpasterskich pomieszczenia dawnego sklepu znajdującego się w pobliżu kościoła katedralnego. Lokal ten nie jest obecnie użytkowany, ale zanim parafia będzie mogła z niego korzystać, konieczne jest przeprowadzenie wymaganych prawem procedur administracyjnych. Dla zapewnienia wiernym parafii katedralnej właściwej opieki duszpasterskiej podjęto więc następujące decyzje:

1. Msze św. niedzielne będą odprawiane na placu katedralnym o godz. 9.00, 10.30, 12.00, 15.00 i 18.00. Ten porządek obowiązuje już od najbliższej niedzieli 9 lipca aż do czasu pozyskania tymczasowego pomieszczenia na sprawowanie liturgii.
  2. Msze św. w dni powszednie będą odprawiane o godz. 7.00, 8.30 i 18.00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki (tzw. biały kościół – parafia ojców kapucynów).
  3. Kancelaria parafialna funkcjonuje normalnie – tzn. w budynku plebanii katedralnej przy ul. Obotryckiej 10. Obowiązuje porządek wakacyjny otwarcia kancelarii: w poniedziałki i czwartki w godz. 11.00-13.00 i 15.30-17.30. W sprawach nagłych (pogrzeb, wezwanie do chorego) można się kontaktować z duszpasterzami również poza godzinami otwarcia biura parafialnego.

Zarówno w samym Gorzowie Wlkp., jak i na terenie całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a nawet poza jej granicami podejmowane są spontaniczne i oddolne akcje zbierania funduszy na odbudowę zniszczonego gorzowskiego kościoła katedralnego pw. Wniebowzięcia NMP. Są to inicjatywy godne pochwały. Zarówno diecezja zielonogórsko-gorzowska jak i parafia katedralna w Gorzowie Wlkp. wyrażają swoją wdzięczność za te gesty konkretnego wsparcia. Jednocześnie prosimy, aby inicjatorzy tego rodzaju akcji pomocowych przed rozpoczęciem zbierania środków finansowych uzyskali aprobatę własnego proboszcza. W ten sposób darczyńcy będą mieli pewność, że przekazane przez nich środki rzeczywiście zostaną przeznaczone na odbudowę katedry.

W piątek 14 lipca o godz. 11.00 w gorzowskiej katedrze nastąpi otwarcie kapsuły czasu znajdującej się w iglicy kościoła katedralnego. W wydarzeniu obok strony kościelnej wezmą udział przedstawiciele wojewódzkiego i miejskiego urzędu konserwatorskiego, Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp. oraz gorzowskiego muzeum.
ks. Andrzej Sapieha
Rzecznik Prasowy Kurii Diecezjalnej
w Zielonej Górze
foto ks. Marcin Siewruk