Biskup spotkał się z ubogimi

Światowy Dzień Ubogich już w najbliższą niedzielę. Bp Tadeusz Lityński już dziś spotkał się z osobami, które na co dzień korzystają stołówki Caritas w Zielonej Górze.

W tym roku, z inicjatywy papieża Franciszka, po raz pierwszy będziemy obchodzić I Światowy Dzień Ubogich. Papież ustanawiając nowe święto, zaznaczył, że ten dzień będzie obchodzony co roku w XXXIII Niedzielę Zwykłą na tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla.

W związku z tym, 17 listopada, bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, spotkał się z podopiecznym stołówki prowadzonej przez Caritas w Zielonej Górze. Była modlitwa, dobre słowo i czas na rozmowy. – Chciałbym przywołać słowa św. Wawrzyńca, który powiedział, że „ubodzy są skarbem Kościoła”. Tak! Jesteście skarbem Kościoła – podkreślił na początku spotkania bp Lityński.

Praca z osobami ubogimi to chleb powszedni diecezjalnej Caritas. – Praktycznie każdy nasz dzień jest dniem ubogiego. Ten dzień ma uwrażliwiać na to, że ludzie ubodzy nie są marginesem, ale pełnowartościowymi obywatelami. Po prostu życie z różnych przyczyn im się nie poukładało, a my pomagamy im powstać. Pomóc może każdy z nas – zauważa ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Stołówka Caritas w Zielonej Górze jesienią i zimą wydaje od 300 do 400 posiłków dziennie. Oprócz tego w mieście działa ogrzewalnia do której przychodzi teraz każdego dnia ok. 25 osób, a także łaźnia z której korzysta miesięcznie do 200 osób.

Ze stołówki na co dzień korzysta pan Marek. – Nie wyobrażam sobie co by było, gdyby nie było takiego miejsca. Często to dla mnie jedyny posiłek w ciągu dnia – zwierza się bezdomny, który obecnie mieszka w piwnicy.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Zmarł ks. prałat Zygmunt Zając

W środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku …