900 lecie kapituły kolegiackiej w Głogowie

Bp Tadeusz Lityński 27 września odprawił Mszę św. wieńczącą obchody 900 lecie głogowskiej kapituły kolegiackiej i początków fundacji tutejszej świątyni. Pasterz diecezji podjął także decyzję o przywróceniu kapituły kolegiackiej w Głogowie.

W homilii bp Tadeusz Lityński podkreślił wyjątkowość głogowskiej kolegiaty. – Uświadamiamy sobie, że znajdujemy się w historycznym miejscu Dolnego Śląska, Ziemi Głogowskiej, które od 900 lat żyje świadectwem otwierania się na Boże Słowo, świadectwem modlitwy liturgicznej jako odpowiedzi na Bożą miłość – mówił biskup.

– Ale to miejsce jest też przykładem zmagania się naszych przodków ze swoimi wadami, słabościami, ze swoimi grzechami. W tych murach przez wieki były odczytywane biblijne teksty i przez wieki pochylano się nad ich znaczeniem – kontynuował.

Kaznodzieja przypomniał, że świątynia ma prowadzić człowieka do Boga. – Ta świątynia była i jest miejscem odczytywania woli Bożej w życiu człowieka na drodze ofiarnej służby – podkreślił.

Biskup przywołał historię głogowskiej kapituły Kolegiackiej, a także podkreślił, że kapituły kanoników, dalej stanowią bardzo ważny element w strukturze Kościołów partykularnych. – Świadczy o tym fakt, iż w Polsce nie tylko nie znosi się kapituł, ale reaktywuje się stare i tworzy nowe kolegia kapitulne, które cieszą się wielkim uznaniem nie tylko u kapłanów, ale także wśród wiernych świeckich. Kapituły ze swej strony winny korzystać ze wszystkich uprawnień przyznanych im przez prawo, aby aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła lokalnego i kształtowaniu jego oblicza – zauważył biskup.

Pasterz diecezji zauważył, że głogowska kolegiata należy do najstarszych instytucji kościelnych w Polsce. – Była pierwszą spośród wszystkich kolegiat na Śląsku. I choć ostatnia wojna obeszła się z nią bardzo okrutnie dziś cieszy oko mieszkańców i turystów. Mija właśnie 900 lat od ustanowienia kapituły przy kolegiacie w Głogowie – mówił biskup.

Duchowny na koniec podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy kolegiaty. – Pragnę podziękować ks. prałatowi Ryszardowi Dobrołowiczowi za odważną i pełną zaangażowania pracę, za to uratowanie naszego skarbu dziedzictwa narodowego. Dziś dzieło to kontynuuje ks. kan. Rafał Zendran. Do odzyskanego materialnego kościoła chcemy zauważyć instytucję kapituły kolegiackiej, jej szlachetną i bogata przeszłość, ale także z jej udziałem iść w przyszłość. Dlatego podjąłem historyczną decyzję przywrócenia kapituły kolegiackiej w Głogowie na większą chwałę Boga i dla pożytku lokalnej wspólnoty Kościoła i Ziemi Głogowskiej – powiedział na zakończenie.

Dekret biskupa o przywróceniu kapituły kolegiackiej w Głogowie na zakończenie Mszy św. odczytał dziekan – ks. Stanisław Brasse.

W wydarzeniach rocznicowych w Głogowie wzięła udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a także władze parlamentarne, samorządowe i miejskie.

O oprawę muzyczną zadbał chór Magnificat pod dyrekcja L. Słotwińskiej.

Fotorelacja z uroczystości: TUTAJ

kk

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content