poniedziałek , 22 kwietnia 2024
Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

Odpust różańcowy i wręczenie odznaczeń diecezjalnych w Rokitnie

W sobotę 3 października do diecezjalnego sanktuarium w Rokitnie przybędą wierni zrzeszeni w tzw. Żywym Różańcu. Tego dnia w Rokitnie zostaną również wręczone diecezjalne odznaczenia dla świeckich szczególnie zaangażowanych w życie Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego.

Program uroczystości w Rokitnie:

• godz. 10.00 Powitanie pielgrzymów przy ołtarzu polowym, modlitwa różańcowa i procesja ze sztandarami po dróżkach rokitniańskich
  • godz. 11.15 Katecheza o modlitwie różańcowej – ks. Zbigniew Kocoń (moderator wspólnot Żywego Różańca archidiecezji katowickiej)
  • godz. 12.00 Msza św. – suma odpustowa
  • ok. godz. 13.30 – poczęstunek dla uczestników uroczystości

Podczas mszy św. nastąpi wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W tym roku przyznanych zostanie 11 wyróżnień. Otrzyma je 5 kobiet, 5 mężczyzn oraz 1 małżeństwo.

Pielgrzymi zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust. Obecność w Rokitnie na pielgrzymce Żywego Różańca zapowiedziało Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego, które na miejscu zaprezentuje swoja ofertę uczestnikom spotkania.

Żywy Różaniec to wspólnota modlitewna, której członkowie w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat podejmują systematyczną modlitwę różańcową, zwłaszcza w intencjach wskazywanych każdego miesiąca przez Ojca Świętego. Stowarzyszenie Żywego Różańca zrodziło się z inicjatywy Pauliny Jaricot w Lyonie w 1826 r. Szybko zyskało aprobatę Kościoła i rozwinęło się w wielu krajach. Członkowie stowarzyszenia zobowiązują się do codziennego odmawiania jednej tzw. „dziesiątki” różańca.

Odznaczenie „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” zostało ustanowione przez bp. Adama Dyczkowskiego. Kandydatów do uhonorowania przedstawiają parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne. Po zweryfikowaniu kandydatur przez kapitułę odznaczenia, ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje biskup diecezjalny. Osoby uhonorowane diecezjalnym wyróżnieniem otrzymują specjalny dyplom oraz odznaczenie w formie krzyża.

Zobacz plakat odpustu różańcowego 2020

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …