Bp Tadeusz Lityński poświęcił pomnik płk. Witolda Pileckiego

W Gorzowie Wlkp. 17 września odsłonięto pomnik ku pamięci płk. Witolda Pileckiego – rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego. Poświęcił go bp Tadeusz Lityński.

„W swoim niepojętym miłosierdziu wejrzyj na naszych braci i siostry, którzy stali się ofiarami ucisku, przemocy i złości, oddali swe życie w obronie ludzkiej godności oraz wolności Ojczyzny. Obdarz ich nagrodą nieśmiertelności i chwały” – modlił bp Tadeusz Lityński tuż przed poświęceniem pomnika.

Pomnik na skwerze przy ul. Władysława Jagiełły to inicjatywa Stowarzyszenia Na Rzecz Budowy Pomnika i Ochrony Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie Wlkp. – Jest mi niezmiernie miło, że możemy Państwa gościć przy odsłonięciu pomnika, który budujemy razem z gorzowianami cztery lata. Cztery lata zbieraliśmy pieniądze do puszek, ludzie dobrej woli wpłacali darowizny. Około roku trwało wybudowanie tego pomnika – wyjaśnił podczas uroczystości podczas Sebastian Pieńkowski, prezes stowarzyszenia.

W uroczystości wzięła udział Beata Szydło. – Tacy ludzie jak rotmistrz Pilecki, powinni być dla nas wzorem – podkreślała wiceprezes Rady Ministrów.

Lubuska kurator oświaty cieszy się, że w Polsce dożyliśmy czasów w których stawia się pomniki bohaterom. – Pomnik płk. Pileckiego jest pierwszym w Gorzowie pomnikiem żołnierza niezłomnego, wielkiego Polaka, patrioty. Mam nadzieję, że powstaną następne, a tym samym zachowana zostanie pamięć, którą jesteśmy Im dłużni. Dzisiejszy dzień to też dobra lekcja historii dla gorzowskich uczniów, licznie zgromadzonych na uroczystości – zauważa Ewa Rawa.

Na pomniku umieszczono napis: „Dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik wojny z bolszewikami, żołnierz walczący z okupacją niemiecką i sowiecką, zamordowany przez komunistów, uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej”.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content