poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Bp Tadeusz Lityński wręczył statuetki „Człowiek Człowiekowi”

Trwa Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”. W Zielonej Górze 18 kwietnia odbyła się gala wręczenia statuetki „Człowiek Człowiekowi”. To nagroda dla osób, które swoim działaniem na różne sposoby szerzą ewangeliczną zasadę miłości bliźniego.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Nagrody uczestnikom wręczył bp Tadeusz Lityński. – Kościół to nie tylko duchowni i osoby konsekrowane, ale to są właśnie świeccy i to oni kształtują oblicze Kościoła. To oni wychodzą z inicjatywą modlitewną i organizacji różnych wydarzeń, ale też oni podejmują wiele dzieł miłosierdzia bo znają środowisko i znają problemy ludzi wśród, których żyją i dzięki temu mogą skutecznie pomóc – podkreśla bp Tadeusz Lityński.

Laureatów nagrody wybiera co roku specjalna kapituła. – Co roku mamy dylemat bo wszystkich chcielibyśmy nagrodzić i serce się kraje, że nie możemy wszystkim dać statuetki, dlatego, że każdy robi to z serca – wyjaśnia ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor diecezjalnej Caritas.

– To szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, gdzie za wszystko trzeba zapłacić. A wolontariusze, których tu nagradzamy są bezcenni w swoich lokalnych społecznościach. Oni niosą tę pomoc bezinteresownie w swoim wolnym czasie bo nie potrafią obojętnie przejść obok sąsiada, który cierpi – dodaje.

Nagroda trafiła m.in. do Krystyny i Ryszarda Rudzińskich z Parafialnego Zespołu Caritas w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. – Nie pracujemy dla nagrody, ale dla ludzi potrzebujących. Oczywiście cieszymy się, że ta posługa została zauważona. Dobro wraca! – podkreślają zielonogórzanie.

Cała lista nagrodzonych: TUTAJ.

Nagrodę przed ponad 20 laty ustanowił ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – bp Adam Dyczkowski na wniosek Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Obie organizacje charytatywne do dziś organizuję galę.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …