poniedziałek , 13 stycznia 2025

Bp Tadeusz Lityński wręczył statuetki Lubuski Samarytanin ​

W Głogowie, 5 października, odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek Lubuski Samarytanin. To nagroda biskupa zielonogórsko-gorzowskiego dla osób i instytucji niosących przykładną pomoc chorym.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Tegoroczna uroczystość odbyła się po raz trzeci i rozpoczęła się od Mszy św. w intencji pracowników służby zdrowia pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w głogowskim kościele Bożego Ciała. – Kościół jako wspólnota w wymiarze lokalnym w granicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej powinien być gospodą dobrego Samarytanina. I pragnę to z mocą podkreślić, że jest takim miejscem, pełni taką misję przez posługę instytucji państwowych, samorządowych, stowarzyszeń i wielu indywidualnych szlachetnych ludzi. Zespoły medyczne, placówki szpitalne, przychodnie, hospicja, zakłady opiekuńcze i tylu specjalistów i wolontariuszy realizuje misję samarytańską – mówił w homilii bp Lityński.

– Powołana kapituła i wiele środowisk podjęło starania, by zauważyć tych miłosiernych Samarytan w wymiarze instytucjonalnym i indywidualnym – dodał.

Głogów na miejsce uroczystej gali wybrano nieprzypadkowo. – Tu jest wiele instytucji realizujących posługę miłosiernego Samarytanina i tutaj też jest wielu szlachetnych ludzi, którzy śpieszą chorym z pomocą – mówił bp Lityński.

Oficjalna gala z rozdaniem statuetek wyróżnionym odbyła się w Teatrze w Głogowie. – W dniu dzisiejszym chcemy pokazać osoby i instytucje, które w sposób przykłady służą chorym. Odwołujemy się do ewangelicznej postawy miłosiernego Samarytanina którym możemy dostrzec człowieczeństwo, wzruszenie i konkretną pomoc. Takimi są laureaci tegorocznej nagrody Lubuski Samarytanin – podkreśla ks. Tomasz Duszczak, duszpasterz chorych i służby zdrowia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Nagrodę w kategorii „lekarze, pielęgniarki, położne i inni pracownicy służby zdrowia” otrzymała pielęgniarka Jolanta Sarzyńska, która od 20 lat pracuje jako pielęgniarka wyjazdowa w głogowskim pogotowiu ratunkowym, a od 5 pięciu jest jednocześnie pielęgniarką w hospicjum domowym. W tej kategorii uhonorowano także śp. dr Teresa Gierko to lekarz psychiatra, która była m.in. inicjatorką ruchu hospicyjnego w Zielonej Górze oraz jej męża dr Jan Gierko, który nie tylko wspierał żonę, ale jako dyrektor medyczny zielonogórskiego szpitala, w trudnych czasach komunizmu, nie bał się skorzystać z pomocy zagranicznej i dzięki temu wyposażyć wiele oddziałów medycznych i poradni w sprzęt niedostępny w innych placówkach.

W kategorii „placówki medyczne, instytucje, stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz osób chorych i ich rodzin” nagrodę otrzymało Hospicjum św. Brata Alberta w Żarach, które powstało z inicjatywy śp. ks. Zygmunta Czepirskiego. W tej kategorii uhonorowano także Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, która jest największą organizacją charytatywną w regionie i obejmuje swoją działalnością województwo lubuskie i Ziemię Głogowską.

Natomiast w kategorii „wolontariusz” statuetkę odebrała s. Rita Stasińska ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, która posługuje w Ośrodku Integracji Społecznej prowadzonym przy parafii św. Józefa na Zaciszu w Zielonej Górze. Drugą statuetkę w tej kategorii otrzymała Cecylia Kiełbratowska z Lubska, która m.in. wraz z ks. Marianem Bumbulem utworzyła pierwsze w powiecie Warsztaty Terapii Zajęciowej, a po zamknięciu szpitala stworzyła Zakład Rehabilitacji Ruchowej.

W skład kapituły decydującej o nagrodzie oprócz wikariusza biskupiego ds. Duszpasterskich i Kapelanów Rejonowych, wchodzą następujące osoby: dyrektor Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze; dyrektor Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego; prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Zielonej Górze; przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Zielonej Górze; prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gorzowie Wlkp.; przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wlkp.; dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu w Zielonej Górze.

Sprawdź także

Objawienie Pańskie 2025

Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli (6 stycznia), należy do najważniejszych obchodów świątecznych w …

Skip to content