poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Czas rozważania Męki Chrystusa

Ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu to czas, w którym liturgia koncentruje się coraz bardziej na rozważaniu wydarzeń Męki Chrystusa. Pomocą w tej medytacji mogą być niektóre propozycje duszpasterskie, takie jak Kalwaria Rokitniańska, Misterium Pasyjne w Ośnie Lubuskim czy Ekstremalna Droga Krzyżowa.
KALWARIA ROKITNIAŃSKA
Powracając – po okresie pandemicznych obostrzeń – do dawnej tradycji, diecezjalne sanktuarium w Rokitnie organizuje w piątek przed Niedzielą Palmową (8 kwietnia) nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Jego uczestnicy wędrując pieszo pomiędzy kaplicami kolejnych stacji będą rozważać Mękę i Śmierć Chrystusa. Tegoroczne rozważania przygotowało Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej pod kierunkiem ks. Tomasza Duszczaka.
Program nabożeństwa:
15.00 – Modlitwa do Bożego Miłosierdzia w bazylice rokitniańskiej
16.00 – Msza św. w bazylice
17.15 – Przejazd autokarami do pierwszej stacji „Wieczernik”
17.30 – Wędrówka po Kalwarii Rokitniańskiej z rozważaniem poszczególnych stacji
21.00 – Apel Maryjny w Bazylice

Po zakończeniu nabożeństwa przygotowano poczęstunek dla uczestników.

MISTERIUM PASYJNE W OŚNIE LUBUSKIM

Tego samego dnia, to jest w piątek 8 kwietnia, w Ośnie Lubuskim odbędzie się Misterium Pasyjne. Inscenizacja wydarzeń Męki Chrystusa zostanie zaprezentowana na trasie wzdłuż murów miejskich. Widowisko w Ośnie Lubuskim stanowi kontynuację misteriów pasyjnych organizowanych w minionych latach w parafii w Kęszycy Leśnej. Patronat nad wydarzeniem objął bp Tadeusz Lityński. Misterium rozpocznie się o godz. 19.00, a poprzedzi je msza św. odprawiana o godz. 18. 00 w kościele parafialnym pw. św. Jakuba w Ośnie Lubuskim.

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA
W nocy z 8 na 9 kwietnia (piątek/sobota) z różnych miejsc w diecezji wyruszą Ekstremalne Drogi Krzyżowe. W tym roku przygotowano kilkanaście tras o zróżnicowanej długości, najczęściej koło czterdziestokilometrowych. Więcej na www.edk.org.pl.

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …