Człowiek Człowiekowi

Nie robią tego dla nagród, ale z potrzeby serca. Już po raz 18. pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wręczył statuetkę Człowiek Człowiekowi.

Nagroda to wyróżnienie ustanowione w 1999 roku za szczególne osiągnięcia w działalności charytatywnej inspirowanej duchem ewangelicznym. Nagroda to inicjatywa ówczesnego ordynariusza bpa Adama Dyczkowskiego, kontynuował ją później bp Stefan Regmunt, a teraz bp Tadeusz Lityński. – Ta nagroda to forma zauważenia, docenienia i podziękowania tym, którzy nadają smak naszemu życiu – mówił podczas gali bp Tadeusz Lityński.

– Osoby, które dziś otrzymają to wyróżnienie nie są teoretykami dobroci i jej zastosowania w codzienności, ale praktykami. Dzisiaj takiej praktyki bardzo wszyscy potrzebujemy. Chciałbym za to bardzo serdecznie podziękować laureatom, a jednocześnie prosić, aby w tym dziele nie ustawali, ale innych swoim świadectwem zapraszali do udziału w tym przedsięwzięciu – dodał.

Tegoroczni laureaci to: Zofia Babiaczyk z Parafialnego Zespółu Caritas w parafii św. Franciszka z Asyżu, Krystyna Balbierz ze Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp., Elżbieta Jeleńska z PZC przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp., Janina Krawczyk z PZC przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, Stanisław Samociak z Akcji Katolickiej z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Leon Szablowski z Magazynu Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej przy parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli, Irena Marianna Truchan z PZC przy parafii pw. MB Częstochowskiej w Cybince, Krystyna Węgrowska z PZC przy parafii pw. MB Gromniczej w Kożuchowie, Faustyna Wiertelak z PZC przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, Krystyna Woźniak z PZC przy parafii pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku.

– To nie jest tylko nagroda dla nas, ale dla wszystkich Parafialnych Zespołów Caritas i wolontariuszy posługujących potrzebującym. To są ludzie, którzy naprawdę oddają swój czas, swoją siłę, swoją energię, aby pomagać człowiekowi cierpiącemu, bezdomnemu, ubogiemu, choremu. To jest bezcenne – podkreśla laureatka Faustyna Wiertelak.

Gala odbyła się 26 kwietnia w auli przy parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Więcej o laureatach można przeczytać w wydaniu papierowym „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego” z 23 kwietnia.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Niedziela Palmowa 2024

W Niedzielę Palmową, zwaną również Niedzielą Męki Pańskiej, w tym roku przypadającą 24 marca, rozpoczyna się Wielki …