Pięć lat temu ks. Tadeusz Lityński został mianowany biskupem

Dokładnie pięć lat temu papież Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego biskupem.

„Ojciec Święty Benedykt XVI mianował księdza Tadeusza Lityńskiego, proboszcza parafii Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim, biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano” – komunikat takiej treści w południe 28 kwietnia 2012 roku podano w siedzibie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce i w konkatedrze w Zielonej Górze. Wtedy zgromadzili się tam wierni i kapłani naszej diecezji na czele z ówczesnym ordynariuszem bp. Stefanem Regmuntem. W ogłoszeniu papieskiej decyzji uczestniczyli także biskupi Litwy, Łotwy i Białorusi, którzy wtedy odwiedzili naszą diecezję.

Przypomnijmy, że bp Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 roku w Kożuchowie. Wraz z nieżyjącymi już rodzicami i trzema siostrami mieszkał w Ługach k. Zielonej Góry. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu w 1988 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa gorzowskiego Jozefa Michalika. W latach 1988-1993 był wikariuszem w Ołoboku i parafii NMP Królowej Polski w Głogowie. Później ukończył studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie po których został skierowany do pracy w Sądzie Kościelnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pełniąc kolejno funkcje notariusza, sędziego i obrońcy węzła małżeńskiego.

W 2000 roku podjął zadanie organizowania struktur nowej parafii pw. Trójcy Świętej w Ochli. Sześć lat później został proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp. Od 2009 roku jest kanonikiem honorowym kapituły katedralnej w Gorzowie Wlkp., od 2011 roku wikariuszem biskupim, członkiem Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów. W styczniu 2012 roku został odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości Benedykta XVI.

– Do tej chwili to do mnie jeszcze nie dotarło. Pracowałem w duszpasterstwie, pracowałem w różnych strukturach diecezji, ale nigdy nie myślałem, że zostanę biskupem. To nowe dla mnie wyzwanie i podjęcie kolejnej ważnej służby dla Kościoła – mówił wtedy nominat ks. Tadeusz Lityński.

Święcenia biskupie odbyły się 16 czerwca w katedrze gorzowskiej. Natomiast 23 listopada 2015 papież Franciszek ustanowił go biskupem diecezjalnym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Zaś 5 stycznia 2016 biskup kanonicznie objął diecezję i odbył ingres do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim.

Krzysztof Król
dziennikarz „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …