Diecezjalna Caritas gotowa do pomocy uchodźcom

W związku z aktualną sytuacją na Ukrainie Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przygotowała 90 miejsc noclegowych dla osób uciekających przed wojną:

  1. Żukowice – Schronisko Caritas – 10 miejsc
  2. Paradyż – Dom Rekolekcyjny „Jackówka” – 30 miejsc
  3. Lubniewice – Dom Rekolekcyjny – 30 miejsc
  4. Grodowiec – Dom Rekolekcyjny – 20 miejsc

Przyjęte w tych ośrodkach osoby będą miały zapewnione całodobowe zamieszkanie, wyżywienie, odzież oraz środki czystości.

Ponadto Caritas oferuje również pomoc rzeczową i żywnościową wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy zgłoszą się do biura Caritas z prośbą o wsparcie. Kontakt pod numerami telefonów: 600 990 394 – Sylwia Grzyb (w języku polskim),  600 989 864 – Anna Długosz  (w języku angielskim).

Wszyscy, który pragną wesprzeć dzieło pomocy uchodźcom mogą wpłacić dowolną kwotę na konto bankowe Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej 07 1020 5402 0000 0702 0020 5716 z dopiskiem UKRAINA.

Można również złożyć ofiarę w swoim kościele w trakcie zbiórki do puszek na pomoc Ukrainie w niedzielę 27 lutego i w środę 2 marca.

Inne możliwe formy pomocy:

  • nieodpłatne przewiezienie własnym transportem potrzebujących rodzin z granicy polsko-ukraińskiej do Zielonej Góry lub do określonego miejsca noclegowego w diecezji (należy zgłosić swoją gotowość dzwoniąc pod jeden z podanych wyżej telefonów kontaktowych);
  • przyjęcie do swoich domów i zapewnienie mieszkania i wyżywienia obywatelom Ukrainy (należy zadzwonić pod jeden z podanych wyżej telefonów kontaktowych podając adres,  telefon i ilość oferowanych miejsc);
  • osobiste dostarczenie do magazynów Caritas środków czystości oraz materiałów higienicznych (magazyn w Zielonej Górze przy ul. Dworcowej 21 lub w Gorzowie Wlkp. przy ul. Towarowej 6a)

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

ul. Bema 32-34, 65-170 Zielona Góra, tel. 600 990 394

Oficjalny portal pomocowy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

Portal jest centralną, zweryfikowaną bazą danych o różnorodnych w formie działaniach pomocowych. Przygotowana zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim platforma PomagamUkrainie.gov.pl umożliwia uchodźcom wyszukanie praktycznych informacji o dostępnym wsparciu. Natomiast Polacy, a także polskie samorządy, organizacje pozarządowe i firmy, mogą zgłaszać swoje działania pomocowe lub wesprzeć organizatorów już prowadzonych akcji.

Sprawdź także

List Rektora Z-GWSD na Niedzielę Chrystusa Króla 2024

Siostry i Bracia, Drodzy Przyjaciele! Nikt z nas nie lubi być osądzanym, a jednocześnie sami …

Skip to content