poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Diecezjalna Pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża”

Doroczna pielgrzymka wspólnoty Przyjaciół Paradyża do Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się 8 maja. Z pielgrzymami, którzy codziennie modlą się o nowo powołania kapłańskie i za kleryków formujących się w diecezjalnym seminarium modlił się bp Paweł Socha.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Na wstępie Mszy św. bp Paweł Socha przypomniał zebranym, że obecna niedziela to 59. Dzień Modlitw o Powołania. – Chrystus nazywa siebie Dobrym Pasterzem. Dlaczego? Bo zna serce każdego z nas. Przychodzimy do Niego, aby pouczył nas swoim Słowem i posilił swoim Ciałem. Dzisiaj pragniemy modlić się o liczne i święte powołania – mówił bp Paweł Socha.

– Będziemy modlić się przez siedem dni w ramach Tygodnia Modlitw o Powołania, ale Przyjaciele Paradyża modlą się przez cały rok – dodaje.

Przyjaciele Paradyża to dzieło duchowej pomocy powołaniom, które powstało w 1991 roku z inicjatywy ówczesnego biskupa gorzowskiego Józefa Michalika. To grupa modlitewna o zasięgu diecezjalnym. Jej celem jest zaangażowanie świeckich w duchową i materialną pomoc osobom powołanym do życia kapłańskiego i zakonnego, zwłaszcza przygotowującym się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym.

Diecezjalnym opiekunem grupy jest ojciec duchowny paradyskiego seminarium ks. Tadeusz Kuźmicki. To on wygłosił konferencję tuż po odśpiewaniu Godzinek ku Niepokalanym Poczęciu NMP, które rozpoczęły pielgrzymkę. – Jesteśmy podobni do Najświętszej Maryi Panny z naszą troską o wspólnotę Kościoła, z naszą troską o powołanych, z naszą troska o przyszłych księży w naszej diecezji. To jest przepiękny wyraz odpowiedzialności naszych wspólnot w których podejmujemy osobistą, cichą modlitwę. Z jednej strony tak skromną, a z drugiej tak wielką dla wspólnoty Kościoła, który żyje Eucharystią – dodał.

Po liturgii odbyła się wspólna agapa w paradyskich ogrodach, a potem spotkanie z rektorem seminarium – ks. Mariuszem Jagielskim oraz nabożeństwo majowe na koniec którego pątnicy zawierzyli dzieło duchowej pomocy powołaniom Matce Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich.

Wspólnoty Przyjaciół Paradyża istnieją w 78 parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …