poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza do Paradyża

Po pandemicznej przerwie w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Gościkowie-Paradyżu 7 maja odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej Ołtarza Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

W tym roku pielgrzymka na którą przybyło ok. 700 ministrantów odbyła się pod hasłem: „Przyjdź do źródła, wejdź na szczyt”. To oczywiście nawiązanie do słów Konstytucji o Liturgii Świętej, która mówi, że: „Liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc”. – Chcemy, aby nasi ministranci i lektorzy w czasie tej pielgrzymki na nowo odkryli, że mogą czerpać z tych darów, które Chrystus zostawił Kościołowi w liturgii sakramentów, a jednocześnie ciągle wzrastać przy Bogu i osiągać nowe cele życiowe wraz z Nim – wyjaśnia ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży.

Pielgrzymce przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który na wstępie Mszy św. podziękował ministrantom, lektorom, opiekunom i rodzicom, że wytrwali w czasie pandemii przy Bogu. –Wyrażam wielką wdzięczność wszystkim, którzy w tym czasie uczestniczyli w służbie liturgicznej. Bardzo wam serdecznie dziękuję za odważną postawę, za wierną służbę – mówił biskup, który odniósł się także do trwającej wojny na Ukrainie. – Chcemy prosić w naszej modlitwie o pokój – dodał.

Homilię wygłosił wikariusz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie. – Dzisiaj zostaniecie ustanowienie heroldami słowa Bożego, będziecie przekazywać to słowo. Jesteście zaproszenie do tego, aby czynić to z wiarą, aby mieć świadomość kim jesteście i czyje słowo przekazujecie dalej – mówił ks. Nowicki.

W czasie uroczystej Mszy św. polowej pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński udzielił błogosławieństwa do pełnienia posługi lektora 96 kandydatom.

Po liturgii odbyła się część konkursowo-sportowa. Odbył się m.in. finał piłkarskiej ligi ministranckiej, konkurs liturgiczny, grę terenową przygotowaną przez ZHR, konkurencje sportowe przygotowane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz pokaz motocykli.

Pielgrzymka ministrantów to już długa tradycja w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Kiedyś odbywała się w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, a od pewnego czasu organizowana jest w głównej siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w Paradyżu. Dwa lata temu z powodu pandemii było tylko spotkanie online w internecie, a roku temu było spotkanie w dekanatach.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …