Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego

W Nowej Soli 13 lutego odbyły się odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego. Bp Tadeusz Lityński najpierw spotkał się z przedstawicielami służby zdrowia i chorymi w nowosolskim szpitalu, a wieczorem odprawił Mszę św. w kościele pw. św. Józefa Robotnika.

GALERIA ZDJĘĆ:

Przed południem, w sali konferencyjnej Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ, miała miejsce prezentacja orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego w której wziął udział bp Tadeusz Lityński p.o. Dyrektora LOW NFZ – Ewa Skrbeńska, prof. dr hab. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz pielęgniarka Lucyna Michajłow.

Później bp Tadeusz Lityński, a także księża, diakonii oraz klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. udali się z Komunią Świętą na oddziały nowosolskiego szpital, gdzie na co dzień posługuje duszpasterz chorych i służby zdrowia – ks. Tomasz Duszczak. – Kościół stara się w tym dniu zatrzymać i pokazać, jak ważna jest całościowa opieka nad osobą chorą, zarówno wykonywana przez pracowników ochrony zdrowia, jak i przestrzeń duchowa, którą czynią kapelani czy psycholodzy – zauważa ks. Duszczak.

Natomiast wieczorem odbyła się Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. – Ważne, abyśmy w tajemnicy Dnia Chorego najpierw spojrzeli na Jezusa – cierpiącego, słabego, umierającego! Ważne, by spojrzeć na krzyż, który jest tego znakiem, bo w nim Bóg mówi, że jest ze mną w sytuacji mojego krzyża, mojej choroby! Jest w tym wszystkim ze mną nie jako teoretyk, ale jako Ten, który sam doświadczył wielkiego bólu. Przez cierpienie możemy przejść tylko wtedy, gdy jest przy nas ktoś, kto daje oparcie, daje poczucie miłości. Takim chce być dla nas Bóg! – mówił w homilii biskup.

Odwołując się do ewangelicznej sceny nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję kaznodzieja zauważył, że Bóg przez nas pragnie pójść do tych, którzy są dziś potrzebujący i chorzy. – Ta scena uświadamia nas, że miłość realizuje się najpełniej poprzez małe zwyczajne gesty. Warto to uświadomić sobie na nowo w Dzień Chorego – jak cudowną chwilą nawiedzenia może być bliskość przez modlitwę, podanie komuś szklanki wody, podanie ręki. Kwadrans spędzony przy chorym może być dla tej osoby chwilą nawiedzenia, może być dla kogoś doświadczeniem niesłychanej mocy i bliskości Boga! – mówił biskup.

Tego samego dnia pozostali biskupi oraz rejonowi kapelani służby zdrowia przewodniczyli również obchodom Światowego Dnia Chorego w większych miejscowościach diecezji. Msze św. w intencji osób chorych z udzieleniem sakramentu chorych zostały odprawione w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski przez bp. Adriana Puta, a także w zielonogórskim Ośrodku Integracji Społecznej przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca przez bp, Paweł Sochę.

Mszę św. w zielonogórskim Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw odprawił ks. Mariusz Łuszczek, a w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu –ks. Andrzej Kugielski. Zaś w żarskim Hospicjum św. Brata Alberta Eucharystii przewodniczył ks. Arkadiusz Rzetecki.

Natomiast Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych w kaplicy Głogowskiego Szpitala Powiatowego odbyła się już 10 lutego.

Sprawdź także

Święcenia diakonów

W najbliższą sobotę 18 maja  podczas mszy św. odprawianej o godz. 11.00 w kościele konkatedralnym pw. św. …

Skip to content