poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Zmarł ks. prałat Mieczysław Dereń

W środę 15 lutego 2023 r. w hospicjum w Zielonej Górze, w 82. roku życia i 57. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. prałat Mieczysław Dereń, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się według następującego porządku:
Niedziela, 19 lutego br. – kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze

• godz. 18.00 – modlitwa różańcowa;
  • godz. 18.30 – msza św. w intencji zmarłego.
Poniedziałek, 20 lutego br. – kościół pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu
  • godz. 10.00 – czuwanie modlitewne;
  • godz. 11.00 – msza św. pogrzebowa, a bezpośrednio po jej zakończeniu przejazd na cmentarz komunalny w Międzyrzeczu, gdzie nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe.
Śp. ks. Mieczysław Dereń urodził się 2 lutego 1941 r. w Sosnowie (woj. tarnopolskie). W 1945 roku wraz z matką i bratem zamieszkał w Rogozińcu. Po ukończeniu – w 1959 roku – liceum ogólnokształcącego w Skwierzynie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1965 r. w Gorzowie Wlkp. Po święceniach jako wikariusz pracował w Lęborku, Starej Dąbrowie, Mirosławcu, Węgorzynie, Świebodzinie, Międzyrzeczu i Zielonej Górze. W 1978 roku został administratorem, a później proboszczem parafii w Trzebielu. Od 1 września 1987 r. do 1 lipca 2016 r. był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze. Po przejściu na emeryturę mieszkał najpierw w Świebodzinie, a następnie w Międzyrzeczu. Ostatnie tygodnie życia spędził w hospicjum w Zielonej Górze. Pełnił różne funkcję diecezjalne: był sędzią w sądzie biskupim, pracownikiem kurii diecezjalnej, członkiem rady kapłańskiej i dziekanem. W 1993 roku wyróżniono go tytułem kanonika honorowego Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej. W 2015 roku Ojciec Święty nadał mu godność Kapelana Jego Świątobliwości.

XII pielgrzymka motocyklistów do Rokitna

Już po raz dwunasty miłośnicy jednośladów z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej symbolicznie rozpoczynają sezon motocyklowy od spotkania …