poniedziałek , 22 kwietnia 2024

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży

„Bóg z Waszymi talentami, z Waszą młodością posyła Was do świata nie tyle złego, ale poszukującego!” – powiedział bp Tadeusz Lityński podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży, które odbyły się 19 listopada w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

W homilii biskup podkreślił, że młodość to przestrzeń, w której Bóg już dziś pokazuje, gdzie można wziąć za kogoś, za coś odpowiedzialność. – Wasza moc nie tyle wynika z już zdobytej wiedzy, umiejętności, ale z serca, które potrafi kochać, które z miłości i dla miłości potrafi wychodzić z komfortu i podążać ku przyszłości. Zobacz dziś siebie w obrazie króla Dawida – Bóg pokazuje, że w Jego marzeniu o Kościele jesteś Ty. Bóg marzy o Kościele nie bez Ciebie, ale z całym pięknem i dobrem, które masz już w sobie – mówił kaznodzieja.

Biskup odniósł się do trwającego w II Synodu Młodych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. – Ten synod jest takim czasem, wydarzeniem, w którym możemy doświadczyć, jak Bóg mówi do nas przez Was! – podkreślił bp Lityński.

Pasterz diecezji podziękował  młodym, że mógł przed Mszą św. wziąć udział w panelu podczas którego dowiedziała się, za co kochają Kościół i co ich boli w Kościele. – Jako Biskup potrzebuję tego czasu z Wami, wiedząc, że nie wystarczy wysłuchać, ocenić daną rzeczywistość, ale także działać. Dlatego ufam, że jutrzejszy dzień, kiedy będziecie rozmawiać o Kościele, jaki Bóg pragnie czynić przez Was, rozpali Was do działania, pokaże, że wspólnie możecie więcej! Historia Dawida pokazuje właśnie, na czym polega wzięcie odpowiedzialności – podkreślił odwołując się do słowa Bożego.

– Wielu z Waszych rówieśników odeszło, odchodzi, bo nie doświadczyło zapewne Tego, który zawsze jest i działa w Kościele – Miłosiernego Ojca! Wasze świadectwo, zaangażowanie będzie pełne, gdy i w Was uobecnią się cechy Dawida – dać poczucie innym, że jesteście przy nich blisko, nie bo tak trzeba, ale że chcecie! – dodał.

Na zakończenie kaznodzieja przypomniał, że kluczowym wyborem wiary jest uznanie Jezusa jako jedynego Pana naszego życia. To codzienny wybór i decyzja, aby wychodzić z naszych bezbożności, z egoizmu, z grzechu! Uroczystość Chrystusa Króla to święto każdej i każdego z nas – bo i my zostaliśmy namaszczeni, jak królowie, w chwili naszego chrztu. Zostaliśmy włączeni w królewską godność Chrystusa i żyjemy nią wówczas, gdy pozwalamy, aby miłość w nas i przez nas działała – dodał.

Po Mszy odbyło się muzyczne uwielbienie, katecheza, świadectwa, promocja ŚDM w Lizbonie, adoracja Najświętszego Sakramentu, a na zakończenie Apel Jasnogórski.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …