poniedziałek , 6 maja 2024

II Synod Młodych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

„Kościół – tu jestem!” – to hasło II Synodu Młodych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, który od 18 do 20 listopada odbywa się w Zielonej Górze. To czas modlitwy, słuchania słowa Bożego i liturgicznych celebracji.

GALERIA ZDJĘĆ – TUTAJ

Wszystko po to, aby młodzi ludzie mogli wypowiedzieć swoją opinię o Kościele, zarówno pozytywną jak i krytyczną. Podczas prac synodalnych młodzi mieli okazję podzielić się refleksjami na trzy temat: „Kościół, który kocham”, „Kościół, który boli”, „Kościół, którego pragnę”.

W synodzie wzięło udział ok. 100 przedstawicieli z każdego dekanatu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wśród nich był Bartłomiej Śliwiński. – Jestem na synodzie, ponieważ chcę dzielić się swoim doświadczeniem wiary. Głęboko wierzę w to, że ten głos młodych zostanie usłyszany i wpłynie na duszpasterstwo – podkreśla B. Śliwiński z Czerwieńska.

Młodzi swoje wnioski przedstawili podczas sobotniego spotkania z biskupem Tadeuszem Lityńskim. A ich jest bardzo wiele. – Tu miałam okazję dowiedzieć o różnych poglądach młodych osób na temat swoich parafii. Zarówno, co w nich lubią, ale też jakie mają problemy. Dużo moich rówieśników mówiło o braku zaangażowania księży w ich grupy młodzieżowe i braku czasu dla nich – wyjaśnia Aleksandra ze Skwierzyny.

– Głównym wnioskiem, który wypływa z całego synodu jest to, żeby Kościół, zarówno w tym szerszym znaczeniu, jak i tym węższym, słuchał  młodych. To bardzo ważny głos – dodał Jakub Zielonej Góry.

Biskup podziękował młodym za ich ważny głos. Podkreślił, że to wyraz ich miłości do Kościoła. – Zapisałem sobie wasze przemyślenia, wiele spraw w Kościele, które wpływają na wasz ból. I widzę, że mamy co robić teraz w Kościele diecezjalnym. Te wasze wypowiedzi nie pozostaną w notatniku, będziemy do nich wracać – podkreślił bp Lityński.

Sobotni dzień zakończyła Msza św. i czuwanie w ramach diecezjalnych obchodów Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w kościele pw. Ducha Świętego.

Dziś ostatni dzień synodu. Młodzi w grupach poruszą temat: „Kościół, którego pragnę”. Spotkanie zakończy Msza św. w kościele pw. św. Urbana I.

Owocem pracy II Synodu Młodych mają być dwa listy – do młodzieży i do duszpasterzy.

Pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża”

W niedzielę 5 maja odbędzie się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża” do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni …