poniedziałek , 16 września 2024

Dni Duszpasterskie dla duchowieństwa

Doroczne powakacyjne spotkanie formacyjne dla duchowieństwa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się w tym roku w dniach 28 i 29 sierpnia (środa i czwartek). Ze względu na trwający remont w gmachu seminarium duchownego w Paradyżu w tym roku księża spotkają się w Rokitnie. Głównymi prelegentami będą bp Janusz Mastalski (Kraków) i ks. prof. Grzegorz Wejman (Uniwersytet Szczeciński). Ponadto w środę wymaganą prawem kanonicznym przysięgę oraz wyznanie wiary złożą nowo mianowani proboszczowie.
Spotkanie rozpocznie się w bazylice rokitniańskiej o godz. 9.30 od wspólnej modlitwy brewiarzowej. W dalszej kolejności uczestnicy wysłuchają dwóch wykładów: „900-lecie powstania diecezji lubuskiej. Historia i przesłanie” (ks. prof. dr hab. Grzegorz Wejman) i „Współczesne kryzysy tożsamości kapłańskiej” (bp prof. dr hab. Janusz Mastalski). Po drugim wykładzie ks. Grzegorz Słapek, ks. Andrzej Kołodziejczyk i ks. Tomasz Matyjaszczyk przedstawią diecezjalne propozycje wsparcia dla duchownych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. O godz. 14.00 informacje przekażą przedstawiciele kurii diecezjalnej i innych instytucji diecezjalnych.
Dni Duszpasterskie są jednym z elementów tzw. formacji stałej duchowieństwa. Odbywają się zwyczajowo w dwóch turach, a każdego ich dnia realizowany jest ten sam program, co umożliwia uczestnictwo wszystkim duchownym z całej diecezji. W Dniach Duszpasterskich uczestniczą obowiązkowo wszyscy księża zamieszkujący na terytorium diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Zmarł ks. kan. Henryk Pastuszka

W niedzielę 15 września 2024 r. w szpitalu w Zielonej Górze, w 86. roku życia …