niedziela , 23 czerwca 2024

Dziękczynienie w Głogowie

W niedzielę Chrztu Pańskiego w parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie odbyła się dziękczynna Msza św. za przywrócenie historycznych hełmów na wieżach parafialnej świątyni. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.

Pasterz diecezji przypomniał, że celem przyjęcia chrztu jest udział w życiu samego Boga. – Po chrzest wyciąga rękę ten, kto chce przekroczyć barierę śmierci, kto chce mieć pewność wiecznej przynależności do Boga. W momencie chrztu św. serce człowieka zostaje nie tylko oczyszczone z wszelkiego grzechu, ale i wypełnione życiem Bożym. Innymi słowy – człowiek staje się święty. Ta świętość decyduje o naszym pokrewieństwie z Bogiem, stajemy się Jego dziećmi – mówił bp Lityński.

Biskup odniósł się także do historycznych hełmów świątyni, które niedawno zamontowano na wieżach. Przypomnijmy, że nie było ich od II wojny światowej. – W tym akcie powrotu i przywrócenia hełmów na wieżę świątyni został przez współczesnych wyrażony szacunek dla miasta, które ma swoje historyczne dziedzictwo. Którego Starówka odsłania piękno architektury i wskazuje także na życie duchowe mieszkańców. Jest w tym akcie szacunek dla jego mieszkańców, tych przed wiekami, tych współczesnych i tych, którzy tutaj się narodzą w przyszłości. Tym aktem wyrażono także szacunek dla kultury i duchowości chrześcijańskiej – zaznaczył biskup.

– To kultura chrześcijańska, wyrażona w architekturze, literaturze i poezji, w malarstwie i rzeźbie, odwołuje nas do Boga i ukazuje nam nasze zadanie dzieci Bożych. Cieszę się, że dzisiaj, w niedzielę Chrztu Pańskiego, gdzie Jezus objawia swoje mesjańskie posłannictwo, dziękując, podejmujemy współpracę w dziele tego posłannictwa dla przyszłych pokoleń – dodał.

Krzysztof Król
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl 

Gość Niedzielny

Sprawdź także

Główny odpust w Rokitnie

W sanktuarium w Rokitnie trwają obchody święta patronalnego Matki Bożej Rokitniańskiej. Rozpoczęły się już w …

Skip to content