Etap diecezjalny XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów

24 finalistów etapu diecezjalnego wykazało się wiedzą o Dziejach Apostolskich i Księdze Jozuego. Konkurs odbywał się 6 i 7 marca w Paradyżu. Znamy zwycięzców.

Pisemne i ustne zmagania organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „uBiblijnieni.pl” i Zielonogórsko-Gorzowskie Wyższe Seminarium Duchowne odbywały się w trzech kategoriach.

Już po raz siódmy pierwsze miejsce w kategorii drużynowej zdobyli bracia Albert, Oskar i Konrad Piórkowscy z parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Gorzowie Wielkopolskim (na zdjęciu: od prawej). – To zasługa taty. On nas motywuje – mówi Konrad Piórkowski, lider zespołu i student prawa. – Zaczęło się od małego. Zawsze powtarzał nam, że powinno się znać Biblię, bo człowiek, który nie zna Biblii, nie zna życia. My też to widzimy i start w konkursie stał się już naszą tradycją – dodaje.

Tata towarzyszył synom podczas konkursu. – Pomyślałem kiedyś, że będę z synami czytał Pismo Święte, by ich nauczyć, że Pismo Święte w domu nie może być wykładane tylko podczas kolędy, ale należy do niego sięgać i powinno być pomocą w kształtowaniu postawy chrześcijańskiej – mówi pan Klaudiusz Piórkowski, który od sześciu lat też należy do parafialnej służby liturgicznej, gdzie jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św.

Zwycięzcą kategorii indywidualnej w grupie starszej został Jan Siemaszko z parafii Najświętszej Maryi Panny w Świebodzinie (na zdjęciu: pierwszy z lewej). To jego debiut w eliminacjach biblijnego konkursu dla służby liturgicznej. Wcześniej startował w diecezjalnych konkursach szkolnych i międzyszkolnych. Biblię czyta z chęci pogłębienia wiary i wiedzy „o najważniejszej księdze świata”.– Dzięki temu mam takie Boże natchnienia. Kiedy zastanawiam się co zrobić, przypominam sobie fragment Pisma Świętego, który poznałem przy okazji konkursu czy słyszałem podczas Mszy św. To pomaga – mówi 17-latek. Zachęca innych do sięgania po Biblię. – To słowo żywe, które za każdym razem przemawia do mnie w inny sposób. Czytając słowo Boże, można poczuć pokój i to, że jest się kochanym przez Pana Boga. I to jest najważniejsze – dodaje uczeń II klasy świebodzińskigo liceum.

I miejsce indywidualnie w grupie młodszej zajął Maciej Hutnik z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Nowej Soli (na zdjęciu: drugi z lewej), który także startował wcześniej w konkursach szkolnych. – Dzieje Apostolskie czytałem, już przygotowując się do tamtych konkursów. Księgę Jozuego musiałem przeczytać teraz więcej razy. Bardziej podobają mi się Dzieje Apostolskie, bo lepiej je znam i rozumiem – opowiada ósmoklasista, który zamierza w przyszłości uczyć się w liceum. – W przygotowaniu pomagał mi ksiądz, a Pismo Święte tłumaczy mi też tata – dodaje.

Oto wszyscy laureaci etapu diecezjalnego. Jego zwycięzcy będą reprezentować naszą diecezję na majowym finale ogólnopolskim, który tradycyjnie odbędzie się w Paradyżu.

Kategoria indywidualna, grupa starsza:

1. Jan Siemaszko z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świebodzinie
  2. Miłosz Prokop z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętegow Gorzowie Wielkopolskim
  3. Marcin Fus z parafii pw. św. Antoniego w Kamieniu Wielkim

Kategoria indywidualna, grupa młodsza:

1. Maciej Hutnik z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Soli
  2. Jakub Kossowski z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu
  3. Piotr Bartosik z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Głogowie

Kategoria drużynowa:

1. Konrad, Oskar i Albert Piórkowscy z parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Gorzowie Wielkopolskim
  2. Tomasz Pindel, Mateusz Pindel i Filip Florczak z parafii pw. św. Józefa w Dobiegniewie
  3. Paweł Karbownik, Bartosz Śliwiński i Marcel Janicki z parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku

Nagrody dla laureatów i uczestników konkursu ufundowali Piotr i Roman Gwizdowie, przedsiębiorcy ze Świebodzina, którzy wspierają konkurs od pierwszej edycji.

Ks. Tomasz Gierasimczyk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …