Z nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego (3)

Oto kolejny fragment kazania, które kard. Stefan Wyszyński wygłosił na placu przed katedrą gorzowską w trakcie centralnych obchodów diecezjalnych Millenium Chrztu Polski 6 listopada 1966 r.

W tym duchu spokojnie patrzymy w przyszłość, nieznaną. A jednocześnie jesteśmy świadomi tego, co Kościół w Polsce wnosi w przyszłość naszego Narodu i państwa.

Chrystus Pan, posyłając Uczniów swoich powiedział: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. My, Biskupi i kapłani, chrzcimy dzieci Narodu. Bierzemy z waszych dłoni i wszczepiamy w ich życie Trójcę Świętą. A więc, na progu nowego Tysiąclecia, wnosimy w życie ludu jako rzeczywistość niezaprzeczalną to, co jest najbardziej istotne – przedziwną jedność, którą osiągamy w Trójcy Świętej.

Każdy z Was ochrzczony jest w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, ale to jest Bóg, w Trójcy Świętej – Jedyny. Przez to, że Kościół w Polsce chrzci w Imię Boga w Trójcy św. Jedynego, daje duchowości, uczuciom, myślom woli, pragnieniom i tęsknotom, najbardziej potężną niezaprzeczalną i niepokonalną jedność.

W ten sposób, przez Chrzest, Kościół Boży umacnia nasze siły przyrodzone, a na bazie przyrodzonej nadbudowuje ład nadprzyrodzony. Udziela przedziwnych mocy człowiekowi, ochrzczonemu w Imię Trójcy Niedzielnej, a przez niego – rodzinie.

Oto bodaj największa zdobycz, a zarazem wartość, z którą wchodzimy spokojnie w nieznaną przyszłość – społeczna jedność religijna w Imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma pięciu nowych kandydatów do diakonatu stałego

W Zielonej Górze od ubiegłego roku działa Diecezjalny Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. 10 kwietnia w …